CAY16-103J4LF Image
Image may be representation.
See specs for product details.
Bourns Inc. CAY16-103J4LF
Part Number: CAY16-103J4LF
Manufacturer/Brand: Bourns, Inc.
Part of Description: RES ARRAY 4 RES 10K OHM 1206
Datasheets:
1.CAY16-103J4LF.pdf ···
RoHs Status: ROHS3 Compliant
Payment: PayPal / Credit Card / T/T
Shipment Way: DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS
Share:
The current page link has been copied
In stock: 10400 Pcs Stock
Ship From: Hong Kong
Quantity Unit Price
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
Please complete all required fields with your contact information. Click "SUBMIT RFQ"
We will contact you shortly by email. Or Email us: Info@Y-IC.com.
  • Specifications
  • Shopping Manual
  • Shipping Information
  • QC & Packaging
    Product Attribute Attribute Value
    Tolerance ±5%
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Supplier Device Package 1206
    Size / Dimension 0.126' L x 0.063' W (3.20mm x 1.60mm)
    Series CAY16
    Resistor-Ratio-Drift -
    Resistor Matching Ratio -
    Resistance (Ohms) 10k
    Power Per Element 62.5mW
    Package / Case 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
    Package Tape & Reel (TR)
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Number of Resistors 4
    Number of Pins 8
    Mounting Type Surface Mount
    Height - Seated (Max) 0.024' (0.60mm)
    Circuit Type Isolated
    Base Product Number CAY16
    Applications -
  • Returns Policy
    Returns must be requested within 60 days of the invoice date and include:
    - Original invoice number
    - Photo of the parts
    - Brief explanation or test report stating the reason for return
    How to Buy
    https://www.Y-IC.com/RFQ-Quote.htm
    If you encounter any issues, feel free to contact our customer service team for assistance.
    Payment
    We accept the following payment methods:
    - T/T in advance (bank transfer)
    - Western Union
    - Credit Card / Visa / Mastercard / PayPal
    Please note that customers are responsible for shipping fees, bank charges, duties, and taxes.
  • Delivery Period
    Shipping Tracking
    Shipping Rate
  • Quality Control (QC)
    All products are subject to strict incoming inspection and quality control procedures.
    Quality Warranty
    Packaging
    ESD antistatic protection.
CAY16-103J4LF Product Details
Mfr. Part
CAY16-103J4LF
Manufacturer
Detailed Description
The CAY16-103J4LF is a resistor network from Bourns Inc. It is a 4-resistor network with a resistance value of 10k ohms and a tolerance of ±5%.
Key Features
4-resistor network
Resistance value of 10k ohms
Tolerance of ±5%
Surface mount package
Key Advantages
Compact surface mount design
Tight resistance tolerance
Reliable performance over a wide temperature range
Packaging
Tape & Reel (TR) packaging
1206 (3216 Metric) surface mount package
Convex, long side terminals