English
| Part Number: | DS1307Z/TR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | DS1307 64 X 8, SERIAL, I2C RTC |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.0591 |
| 200+ | $0.4108 |
| 500+ | $0.3963 |
| 1000+ | $0.389 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Battery | 2V ~ 3.5V |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Type | Clock/Calendar |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Bulk |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | 56B |
| Interface | I²C |
| Features | Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 200µA @ 5V |




DS1307Z/TR
Y-IC is a quality distributor of Dallas Semiconductor (now part of Maxim Integrated) products, ensuring customers receive the best products and services.
The DS1307Z/TR is a low-power, full binary-coded decimal (BCD) clock/calendar plus 56 bytes of NVM (nonvolatile memory). Address and data are transferred serially through an I²C, bidirectional bus.
Real-time clock (RTC) counts seconds, minutes, hours, date of the month, month, day of the week, and year with leap-year compensation valid up to 2100
56 bytes of NVM for data storage
Programmable squarewave output signal
Automatic power-fail detect and switch circuitry
Low-power operation
Fully automatic date/time keeping
Nonvolatile storage of time and date
Simple system integration via I²C interface
SOP-8 package
Small, surface-mount package
Standard pinout
The DS1307Z/TR is an active product. Alternative models include DS1338Z, DS1340, and DS3231SN. If you need further assistance, please contact our sales team through our website.
Real-time clock/calendar applications
Embedded systems
Industrial automation
Consumer electronics
The most up-to-date datasheet for the DS1307Z/TR is available on our website. Customers are advised to download the datasheet for complete product specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes for the DS1307Z/TR on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
HG/HX SOP8
DS1307 64 X 8, SERIAL, I2C RTC
MAXIM SOP8
DS1307ZN+T MAXIM
DS1307Z-TR MAXIM
DS1307Z+ T&R MAXIM
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8SOIC
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8SOIC
DS1307Z+T MAXIM
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8SOIC
MAXIM SOP8
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8SOIC
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
DS1307Z/TRAnalog Devices Inc./Maxim Integrated |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|