English
| Part Number: | 06033C222J4T2A |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | KYOCERA AVX |
| Part of Description: | CAP CER 2200PF 25V X7R 0603 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 4000+ | $0.0488 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Rated | 25V |
| Tolerance | ±5% |
| Thickness (Max) | 0.035' (0.90mm) |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Size / Dimension | 0.063' L x 0.032' W (1.60mm x 0.81mm) |
| Series | - |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Lead Style | - |
| Lead Spacing | - |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | - |
| Failure Rate | - |
| Capacitance | 2200 pF |
| Applications | Automotive |




06033C222J4T2A
AVX (KYOCERA AVX)
Y-IC is a quality distributor of AVX (KYOCERA AVX). We guarantee genuine products, excellent service, and fast delivery.
Ceramic capacitor, 2200pF, 25V, X7R grade, 0603 size for automotive grade use.
2200pF capacitance value
Rated voltage 25V
Surface mount MLCC design
0603 package size (1608 metric)
X7R temperature coefficient
±5% tolerance
AEC-Q200 qualified
RoHS3 compliant
High reliability and stability for automotive environments
Suitable for automated high-speed assembly
Meets stringent quality and safety standards
Wide operating temperature range (-55°C ~ 125°C)
Excellent electrical properties for noise filtering and decoupling
Packaging type: Tape & Reel (TR)
Encapsulation: TO-251
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Material: Multilayer ceramic
Pin configuration: Surface Mount
Size / Dimension: 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Thickness (Max): 0.035" (0.90mm)
Thermal characteristics: Stable performance under wide temperature range
Electrical properties: Consistent capacitance, low ESR
Product is in active production and not close to discontinuation
For equivalent or alternative models, consult AVX 0603 series MLCCs, or contact our sales team on the website for more options and recommendations
Automotive electronic circuits
Power management systems
Noise suppression
General purpose decoupling and filtering
Embedded and industrial systems
Visit our website for the most authoritative and up-to-date datasheet for 06033C222J4T2A. Download now for full technical specifications and application notes.
Get a Quote today on our website!
Limited Time Offer – Act now to secure best pricing and fast delivery
Learn More and request personalized quotes directly on the product page
CAP CER SMD
CAP CER 220PF 25V X7R 0603
CAP CER SMD
CAP CER 2000PF 25V X7R 0603
CAP CER 220PF 25V X7R 0603
CAP CER 200PF 25V X7R 0603
CAP CER SMD
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603
CAP CER SMD
CAP CER 220PF 25V X7R 0603
CAP CER 220PF 25V X7R 0603
CAP CER SMD
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603
CAP CER 220PF 25V X7R 0603
CAP CER SMD
CAP CER SMD
CAP CER 2000PF 25V X7R 0603
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603
CAP CER SMD
CAP CER 220PF 25V X7R 0603
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
06033C222J4T2AKYOCERA AVX |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|