English
| Part Number: | IRFL110PBF |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Vishay / Siliconix |
| Part of Description: | MOSFET N-CH 100V 1.5A SOT223 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.2102 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | SOT-223 |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 540mOhm @ 900mA, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2W (Ta), 3.1W (Tc) |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 180 pF @ 25 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 8.3 nC @ 10 V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 1.5A (Tc) |
| Base Product Number | IRFL110 |




IRFL110PBF
Y-IC is a quality distributor of Vishay Siliconix brand products, and we will provide customers with the best products and services.
The IRFL110PBF is a N-Channel MOSFET (Metal Oxide Semiconductor Field-Effect Transistor) device from Vishay Siliconix.
N-Channel MOSFET
100V Drain to Source Voltage
1.5A Continuous Drain Current
540mOhm On-Resistance
8.3nC Gate Charge
Surface Mount Package
High voltage and current handling capabilities
Low on-resistance for efficient power switching
Compact surface mount package
Packaged in a TO-261-4, TO-261AA (SOT-223) surface mount package
Tube packaging
The IRFL110PBF is an obsolete product
There may be equivalent or alternative models available, please contact our sales team via our website for more information
Power switching
Amplifier and driver circuits
Motor control
Industrial and consumer electronics
The most authoritative datasheet for the IRFL110PBF is available on our website. Customers are recommended to download it for the latest product information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
MOSFET N-CH 60V 1.6A SOT223
MOSFET N-CH 100V 1.5A SOT223
MOSFET N-CH 100V 1.5A SOT223
VISHAY SOT223
IRFL110NTRPBF I
VISHAY SOT-223
IR SOT223
IRFL110TR-GE3 VISHAY
MOSFET N-CH 100V 1.5A SOT223
IRFL1006TRPBF IR
IRFL110NPBF IR
MOSFET N-CH 100V 1.5A SOT223
MOSFET N-CH 100V 1.5A SOT223
IRFL1006TRPBF. IR
MOSFET N-CH 100V 1.5A SOT223
MOSFET N-CH 100V 1.5A SOT223
MOSFET N-CH 100V 1.5A SOT223
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
IRFL110PBFVishay Siliconix |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|