English
| Part Number: | VS-70HF120 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Vishay General Semiconductor – Diodes Division |
| Part of Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 70A DO203AB |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $8.5426 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35 V @ 220 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | DO-203AB (DO-5) |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Bulk |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 9 mA @ 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 70A |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Base Product Number | 70HF120 |




VS-70HF120
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Y-IC is a quality distributor of Vishay products and will provide customers with the best products and services.
The VS-70HF120 is a standard rectifier diode with a 70A average rectified current and 1200V maximum reverse voltage. It is suitable for use in power supplies, power conversion, and industrial applications.
70A average rectified current
1200V maximum reverse voltage
Standard recovery time
Chassis/stud mount package
High current handling capability
High reverse voltage rating
Reliable and durable performance
Versatile application in power electronics
Package: DO-203AB, DO-5, Stud
Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Encapsulation: Bulk
Bulk packaging
The VS-70HF120 is an active product and there are no known discontinued or alternative models. If you require more information, please contact our sales team through our website.
Power supplies
Power conversion
Industrial applications
The most up-to-date datasheet for the VS-70HF120 is available on our website. Customers are recommended to download it for the latest product information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
DIODE GEN PURP 1.4KV 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 1.2KV 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 100V 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 1.4KV 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB
DIODE ARRAY GP 400V 35A TO218
DIODE GEN PURP 1.4KV 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 1.6KV 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 1.2KV 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 100V 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 1.4KV 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 1.6KV 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 100V 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 100V 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 1.6KV 70A DO203AB
DIODE GEN PURP 1.2KV 70A DO203AB
DIODE ARRAY GP 400V 35A TO218
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
VS-70HF120Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|