English
| Part Number: | SMBJ16A-E3/52 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Vishay General Semiconductor – Diodes Division |
| Part of Description: | TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.1542 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 16V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 26V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 17.8V |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Type | Zener |
| Supplier Device Package | DO-214AA (SMBJ) |
| Series | TransZorb® |
| Power Line Protection | No |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | DO-214AA, SMB |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 23.1A |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Base Product Number | SMBJ16 |
| Applications | General Purpose |




SMBJ16A-E3/52
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Y-IC is a quality distributor of the Vishay brand and will provide customers with the best products and services.
The SMBJ16A-E3/52 is a transient voltage suppressor (TVS) diode from the TransZorb® series. It is a unidirectional, zener-type TVS diode designed for general purpose applications.
Unidirectional, zener-type TVS diode
Reverse standoff voltage (Typ.): 16V
Breakdown voltage (Min.): 17.8V
Clamping voltage (Max. @ Ipp): 26V
Peak pulse current (10/1000µs): 23.1A
Peak pulse power: 600W
Provides protection against transient voltage spikes
Robust design with high surge capability
Compact surface mount package
Tape & Reel (TR) packaging
DO-214AA (SMB) package
The SMBJ16A-E3/52 is an active product
There are equivalent or alternative models available, such as the SMCJ16A-E3/52 and SMBJ16A-E3/54
General purpose applications requiring transient voltage protection
The most authoritative datasheet for the SMBJ16A-E3/52 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications and performance characteristics.
Customers are recommended to obtain quotes for the SMBJ16A-E3/52 on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
SMBJ, DO-214AA, 16V, 26V, AUTO,
SMBJ16A-E3 VISHAY
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
TVS DIODE 16V 26V DO214AA
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
LITTELFUSE SMB
TVS DIODE 16V 26V DO214AA
SMBJ16A-E3/61 VISHAY
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
DO-214
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB
LITEON SMD
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
SMBJ16A-E3/52Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|