English
| Part Number: | UCC27324QDRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC GATE DRVR LOW-SIDE 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.6569 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 4V ~ 15V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Rise / Fall Time (Typ) | 20ns, 15ns |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Drivers | 2 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 1V, 2V |
| Input Type | Non-Inverting |
| Gate Type | N-Channel, P-Channel MOSFET |
| Driven Configuration | Low-Side |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 4A, 4A |
| Channel Type | Independent |
| Base Product Number | UCC27324 |




UCC27324QDRQ1
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments' products, providing customers with the best products and services.
The UCC27324QDRQ1 is a dual-channel, high-speed, high-current gate driver from Texas Instruments. It features independent, non-inverting inputs and can drive both N-channel and P-channel MOSFETs.
Dual-channel, high-speed gate driver
Capable of driving both N-channel and P-channel MOSFETs
Independent, non-inverting inputs
4A peak source/sink current
4V to 15V supply voltage range
20ns, 15ns typical rise and fall times
Efficient and reliable MOSFET driving
Suitable for a wide range of power management applications
Compact surface mount package
Tape & Reel (TR) packaging
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package
Surface mount device
The UCC27324QDRQ1 is an active product.
There are equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via our website for more information.
Power supplies
Motor drives
Lighting control
Industrial automation
The most authoritative datasheet for the UCC27324QDRQ1 is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product.
IC GATE DRVR LOW-SIDE 8SOIC
IC GATE DRVR LOW-SIDE 8SOIC
UCC27325DRG4 TI
IC GATE DRVR LOW-SIDE 8MSOP
TI SOP8
TI SOP8
IC GATE DRVR LOW-SIDE 8DIP
IC GATE DRVR LOW-SIDE 8SOIC
UCC27324 DUAL 4 A PEAK HIGH SPEE
IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8MSOP
TI SOP8
IC GATE DRVR LOW-SIDE 8DIP
IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8MSOP
IC GATE DRVR LOW-SIDE 8MSOP
IC GATE DRVR LOW-SIDE 8SOIC
IC GATE DRVR LOW-SIDE 8DIP
IC GATE DRVR LOW-SIDE 8MSOP
EG SOP-8
UCC27325 DUAL 4 A PEAK HIGH SPEE
IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
UCC27324QDRQ1Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|