English
| Part Number: | TPS7A7002DDA |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LIN POS ADJ 3A 8SO PWRPAD |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $5.3212 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.38V @ 2A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| PSRR | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Quiescent (Iq) | 3 mA |
| Current - Output | 3A |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | TPS7A7002 |




TPS7A7002DDA
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, and we will provide customers with the best products and services.
The TPS7A7002DDA is a high-performance, low-dropout linear voltage regulator from Texas Instruments. It offers a wide input voltage range, adjustable output voltage, and high output current capability.
Wide input voltage range: 6.5V maximum
Adjustable output voltage: 0.5V to 5V
High output current: 3A
Low voltage dropout: 0.38V @ 2A
Low quiescent current: 3mA
Enable control feature
Over-current, over-temperature, and under-voltage lockout protection
Efficient power management with low dropout voltage
Flexible output voltage adjustment
Robust protection features for reliable operation
Compact surface-mount package
Package: 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SO PowerPad
Tube packaging
The TPS7A7002DDA is an active product.
There are equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via our website for more information.
Portable electronics
Industrial equipment
Automotive systems
The most authoritative datasheet for the TPS7A7002DDA is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
EVAL MODULE FOR TPA7A7002
IC REG LIN POS ADJ 2A 8SO PWRPAD
IC REG LIN POS ADJ 1A 20VQFN
IC REG LIN POS ADJ 3A 8SO PWRPAD
IC REG LIN POS ADJ 2A 8SO PWRPAD
TI SOP8
TI SOP8
IC REG LIN POS ADJ 1A 16VQFN
TI VQFN20
IC REG LINEAR 5V 150MA 8SOIC
TI SOP-8
EVAL MODULE FOR TPA7A7001-065
TI N/A
QFN TI
IC REG LIN POS ADJ 1A 16VQFN
EVAL MODULE FOR TPS7A7100-718
HTC SOP-8PP
BOARD EVALUATION FOR TPS7A6950
TI N/A
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
TPS7A7002DDATexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|