English
| Part Number: | TPS7A2025PDBVR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT23-5 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.1406 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.14V @ 300mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 65dB ~ 40dB (100Hz ~ 1MHz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Supply (Max) | 2 mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 15 µA |
| Current - Output | 300mA |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | TPS7A2025 |




TPS7A2025PDBVR
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The TPS7A2025PDBVR is a 300mA, 2.5V, low-dropout (LDO) voltage regulator with an operating voltage range of 2.5V to 6V. It features an enable function, as well as over-current, over-temperature, and under-voltage lockout (UVLO) protection.
300mA output current
2.5V fixed output voltage
0.14V maximum voltage dropout at 300mA
15μA quiescent current
Enable function
Over-current, over-temperature, and UVLO protection
Stable and reliable performance
Compact SOT-23-5 package
Low power consumption
Comprehensive protection features
Tape & Reel (TR) packaging
SOT-23-5 package
The TPS7A2025PDBVR is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the TPS7A2050PDBVR (5.0V output) and TPS7A2033PDBVR (3.3V output). Customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
Portable electronics
Battery-powered devices
Industrial equipment
Automotive electronics
The most authoritative datasheet for the TPS7A2025PDBVR is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product.
IC POWER
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
300-MA, ULTRA-LOW-NOISE, LOW-IQ,
300-MA, ULTRA-LOW-NOISE, LOW-IQ,
IC REG LINEAR 1.85V 300MA 4X2SON
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23-5
300-MA, ULTRA-LOW-NOISE, LOW-IQ,
300-MA, ULTRA-LOW-NOISE, LOW-IQ,
300-MA, ULTRA-LOW-NOISE, LOW-IQ,
300-MA, ULTRA-LOW-NOISE, LOW-IQ,
IC REG LIN POS ADJ 300MA 4X2SON
IC REG LIN 1.85V 300MA SOT23-5
300-MA, ULTRA-LOW-NOISE, LOW-IQ,
300-MA, ULTRA-LOW-NOISE, LOW-IQ,
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 4X2SON
300-MA, ULTRA-LOW-NOISE, LOW-IQ,
300-MA, ULTRA-LOW-NOISE, LOW-IQ,
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4X2SON
IC REG LINEAR 2.4V 300MA SOT23-5
300-MA, ULTRA-LOW-NOISE, LOW-IQ,
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






March 31th, 2025
January 24th, 2025
April 26th, 2024
February 6th, 2025
TPS7A2025PDBVRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|