English
| Part Number: | TPS75701KTTT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG LIN POS ADJ 3A DDPAK |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.9844 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.22V |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | DDPAK/TO-263-5 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Package / Case | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| PSRR | 62dB (100Hz) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Quiescent (Iq) | 200 µA |
| Current - Output | 3A |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Base Product Number | TPS757 |




TPS75701KTTT
Texas Instruments is a renowned manufacturer of high-quality electronic components. Y-IC is a trusted distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The TPS75701KTTT is a high-performance, low-dropout (LDO) linear voltage regulator from Texas Instruments. It is designed to provide a stable and adjustable output voltage from a wide input voltage range.
Adjustable output voltage from 1.22V to 5V
Output current capability of up to 3A
High power supply rejection ratio (PSRR) of 62dB at 100Hz
Enable and power good control features
Over-current, over-temperature, reverse polarity, and under-voltage lockout (UVLO) protection
Efficient power regulation with low dropout voltage
Robust protection features for reliable operation
Versatile adjustable output voltage for various applications
Small surface-mount package for compact design
The TPS75701KTTT is packaged in a TO-263-6 (D2PAK-5) surface-mount package, featuring a 5-lead configuration and a thermal tab for improved heat dissipation.
The TPS75701KTTT is an obsolete product and is no longer in production. There are alternative models available from Texas Instruments that may provide similar functionality. Customers are encouraged to contact our sales team for more information on equivalent or alternative products.
Portable electronics
Industrial control systems
Telecommunications equipment
Automotive electronics
The most up-to-date datasheet for the TPS75701KTTT is available on the Texas Instruments website. Customers are recommended to download the datasheet from our website for the most authoritative product information.
Customers are recommended to obtain quotes for the TPS75701KTTT on the Y-IC website. Get a quote now to take advantage of our competitive pricing and expert support.
TPS75701KTT TI
IC REG LINEAR POS ADJ 3A TO220-5
IC REG LIN 3.3V 5A DDPAK/TO263-5
TI TO2635
IC REG LIN 3.3V 5A DDPAK/TO263-5
IC REG LINEAR POS ADJ 3A TO220-5
IC REG LIN 1.5V 3A DDPAK/TO263-5
TI TO-263
TI TO263-5
IC REG LIN 1.5V 3A DDPAK/TO263-5
IC REG LINEAR 1.5V 3A TO220-5
IC REG LIN POS ADJ 3A DDPAK
IC REG LINEAR 1.5V 3A TO220-5
TPS757151KTT TI
IC REG LIN POS ADJ 3A DDPAK
TPS75715KTT TI
IC REG LIN POS ADJ 3A DDPAK
IC REG LIN 3.3V 5A DDPAK/TO263-5
TI TO-263
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





February 6th, 2025
April 11th, 2024
October 30th, 2024
June 5th, 2024
TPS75701KTTTTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|