English
| Part Number: | TPS65381AQDAPRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG AUTOMOTIVE 5OUT 32HTSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $134.9878 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output | Multiple |
| Voltage - Input | 4.5V ~ 36V |
| Supplier Device Package | 32-HTSSOP |
| Series | Automotive, AEC-Q100, Functional Safety (FuSa) |
| Package / Case | 32-PowerTSSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Outputs | 5 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Product Number | TPS65381 |
| Applications | Automotive, Industrial Safety |




TPS65381AQDAPRQ1
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments and will provide customers with the best products and services.
The TPS65381AQDAPRQ1 is a power management integrated circuit (PMIC) designed for industrial safety applications. It features multiple outputs and a wide input voltage range.
Input voltage range of 4.5V to 36V
5 independent output channels
Multiple output voltages
Automotive qualification to AEC-Q100 standard
Functional safety (FuSa) design
Supports a wide range of industrial applications with its flexible output configuration
Meets automotive safety requirements with its AEC-Q100 qualification
Ensures reliable performance with its functional safety design
Tape & Reel (TR) packaging
32-PowerTSSOP (0.240", 6.10mm Width) package
32-HTSSOP package
The TPS65381AQDAPRQ1 is an active product and there are no plans for discontinuation.
There are no direct equivalent or alternative models available. Customers should contact our sales team via the website for more information.
Industrial safety applications
Automotive electronics
Other industrial systems requiring a versatile and safety-focused power management solution
The most authoritative datasheet for the TPS65381AQDAPRQ1 is available on our website. Customers are recommended to download it from the current product page.
Customers are recommended to obtain quotes for the TPS65381AQDAPRQ1 on our website. Get a quote now to take advantage of this limited time offer.
TI VQFN48
EVALUATION MODULE
IC REG BUCK SYNC ADJ QUAD
IC REG DL BUCK/LINEAR 14HTSSOP
IC REG DL BUCK/LINEAR 14HTSSOP
EVALUATION BOARD FOR TPS65320
EVAL MODULE FOR TPS65381
TI HTSSOP48
TI HTSSOP14
IC REG AUTOMOTIVE 5OUT 32HTSSOP
IC REG AUTOMOTIVE 5OUT 32HTSSOP
TI HTSSOP48
IC REG BUCK ADJ 4A/2A QD 48VQFN
TI HTSSOP32
IC REG BUCK ADJ 4A/2A QD 48VQFN
IC REG DL BUCK/LINEAR 14HTSSOP
EVALUATION MODULE
IC REG DL BUCK/LINEAR 14HTSSOP
IC REG DL BUCK/LINEAR 14HTSSOP
IC REG DL BUCK/LINEAR 14HTSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TPS65381AQDAPRQ1Texas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|