English
| Part Number: | TPS61081DRCT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG BOOST ADJ 1.3A 10VSON |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $4.0849 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 27V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Topology | Boost |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 10-VSON (3x3) |
| Series | - |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Step-Up |
| Frequency - Switching | 600kHz, 1.2MHz |
| Current - Output | 1.3A (Switch) |
| Base Product Number | TPS61081 |




TPS61081DRCT
Texas Instruments (Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services)
The TPS61081DRCT is a step-up DC/DC converter that provides a programmable output voltage between 2.5V and 27V from a 2.5V to 6V input. It operates at a switching frequency of 600kHz or 1.2MHz, making it suitable for space-constrained, portable applications.
Step-up DC/DC converter
Programmable output voltage from 2.5V to 27V
Input voltage range: 2.5V to 6V
Output current up to 1.3A
Switching frequency: 600kHz or 1.2MHz
No synchronous rectifier
Wide output voltage range
High efficiency
Small size
Suitable for portable applications
10-VFDFN Exposed Pad package
Surface mount
3x3 mm package size
The TPS61081DRCT is an obsolete product.
There are equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via the website for more information.
Portable electronics
Battery-powered devices
Industrial equipment
Automotive applications
The most authoritative datasheet for the TPS61081DRCT is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed specifications and design information.
Customers are recommended to obtain quotes for the TPS61081DRCT on our website. Get a quote now or learn more about this product.
IC REG BOOST ADJ 2A 8VSSOP
IC REG BOOST ADJ 500MA 10VSON
IC REG BOOST ADJ 0.5A 10-SON
TI VSON10
IC REG BOOST ADJ 500MA 10VSON
EVAL MODULE FOR TPS61081-147
EVAL MODULE FOR TPS61080-147
TI MSOP8
TPS61085DGK TI
IC REG BOOST ADJ 1.3A 10VSON
IC REG BOOST ADJ 1.3A 10VSON
TI/BB MSOP8
TI MSOP8
IC REG BOOST ADJ 1.3A 10VSON
POWER MANAGEMENT
IC REG BOOST ADJ 500MA 10VSON
EVAIL MOD
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TPS61081DRCTTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|