English
| Part Number: | TPS54622RHLR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG BUCK ADJUSTABLE 6A 14VQFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.2048 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |
| Voltage - Output (Max) | 15V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 17V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 14-VQFN (3.5x3.5) |
| Series | SWIFT™ |
| Package / Case | 14-VFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 1.6MHz |
| Current - Output | 6A |
| Base Product Number | TPS54622 |




TPS54622RHLR
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The TPS54622RHLR is a high-performance, synchronous, step-down DC-DC converter designed for a wide range of applications that require high efficiency, fast transient response, and small solution size.
Wide input voltage range: 4.5V to 17V
Adjustable output voltage from 0.6V to 15V
Up to 6A output current capability
Switching frequency range from 200kHz to 1.6MHz
Synchronous rectification for high efficiency
Thermal shutdown and overcurrent protection
Excellent efficiency over a wide load range
Fast transient response
Small solution size with integrated power stages
Robust protection features
Tape and Reel (TR) packaging
14-VFQFN Exposed Pad package
3.5mm x 3.5mm package size
Thermal and electrical properties suitable for high-power applications
The TPS54622RHLR is an active product.
There are equivalent and alternative models available, such as the TPS54624 and TPS54625. Customers can contact our sales team via the website for more information.
Notebook/Laptop computers
Tablets and other portable electronics
Industrial and medical equipment
Telecommunication systems
The most authoritative datasheet for the TPS54622RHLR is available on our website. Customers are recommended to download it for the latest product information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
EVAL MODULE FOR TPS54623-012
EVAL MODULE FOR TPS54625
TI QFN
TI VQFN-14
TI QFN14
IC REG BUCK ADJUSTABLE 6A 14VQFN
TI QFN
TI QFN14
EVAL MODULE FOR TPS54622-012
IC REG BUCK ADJUSTABLE 6A 14VQFN
TI QFN
ENHANCED PRODUCT 17-V, 6-A SYNCH
IC REG BUCK ADJUSTABLE 6A 14VQFN
IC REG BUCK ADJUSTABLE 6A 14VQFN
TI QFN
IC REG BUCK ADJUSTABLE 6A 14VQFN
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TPS54622RHLRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|