English
| Part Number: | TPS2120YFPR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC PWR MGMT BATTERY MGMT |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $142.1664 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2.8V ~ 22V |
| Type | Source Selector Switch |
| Supplier Device Package | 20-DSBGA |
| Series | - |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| Package / Case | 20-XFBGA, DSBGA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| FET Type | N-Channel |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Base Product Number | TPS2120 |
| Applications | General Purpose |




TPS2120YFPR
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The TPS2120YFPR is a 2:1 source selector switch that automatically selects between two power sources. It can handle up to 3A of output current and operates with a supply voltage range of 2.8V to 22V, making it suitable for a variety of general-purpose applications.
2:1 source selector switch
Automatically selects between two power sources
Handles up to 3A of output current
Operating voltage range of 2.8V to 22V
Efficient power management
Automatic source selection
Wide operating voltage range
Suitable for various general-purpose applications
Tape & Reel (TR) packaging
20-XFBGA, DSBGA package
Supplier Device Package: 20-DSBGA
The TPS2120YFPR is an active product.
There are equivalent or alternative models available. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
General-purpose applications
The most authoritative datasheet for the TPS2120YFPR is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote | Learn More | Limited Time Offer
IC USB ADJ LDO 5V HP 14-HTSSOP
1.6-V TO 5.5-V, 40-M, 2.5-A, LOW
PWR MGMT BATTERY MGMT
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP
PWR MGMT BATTERY MGMT
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP
IC POWER
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP
IC USB ADJ LDO 3.3V HP 14-HTSSOP
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP
IC USB ADJ LDO 5V HP 14-HTSSOP
IC USB ADJ LDO 3.3V HP 14-HTSSOP
TI VQFN12
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP
EVAL MOD FOR TPS2115
2.7-22V, 62M, 3A, PRIORITY POWER
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
TPS2120YFPRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|