English
| Part Number: | TLV2362IP |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8DIP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.7309 |
| 200+ | $0.2841 |
| 500+ | $0.2739 |
| 1000+ | $0.2681 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply Span (Min) | 2 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 5 V |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Slew Rate | 3V/µs |
| Series | - |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Package | Tube |
| Output Type | - |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Gain Bandwidth Product | 7 MHz |
| Current - Supply | 1.75mA (x2 Channels) |
| Current - Output / Channel | 20 mA |
| Current - Input Bias | 20 nA |
| Base Product Number | TLV2362 |
| Amplifier Type | General Purpose |




TLV2362IP
Luminary Micro / Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The TLV2362IP is a dual general-purpose operational amplifier with a wide supply voltage range of ±1V to ±2.5V. It features low power consumption, low input bias current, and a wide bandwidth. The TLV2362IP is well-suited for a variety of applications, including portable equipment, industrial controls, and medical instrumentation.
Dual general-purpose operational amplifier
Wide supply voltage range: ±1V to ±2.5V
Low power consumption: 1.75mA per amplifier
Low input bias current: 20nA
Wide bandwidth: 7MHz
Slew rate: 3V/µs
Versatile for a wide range of applications
Efficient power consumption for portable devices
Precise signal processing with low input bias current
High-speed operation with wide bandwidth and slew rate
Package: 8-PDIP (Plastic Dual In-Line Package)
Encapsulation: Tube
Pin configuration: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Thermal characteristics and electrical properties suitable for a variety of applications
The TLV2362IP is an active product and is not nearing discontinuation.
There are equivalent or alternative models available, such as the TLV2361, TLV2363, and TLV2364 series.
For more information on equivalent or alternative models, please contact our sales team through our website.
Portable equipment
Industrial controls
Medical instrumentation
General-purpose amplification and signal processing
The most authoritative datasheet for the TLV2362IP is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes for the TLV2362IP on our website. Get a quote now to take advantage of our competitive pricing and excellent customer service.
IC OPAMP GP 7MHZ 8TSSOP
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SO
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8VSSOP
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8TSSOP
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SO
TI DIP8
TI TSSOP8
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SO
TI SOP-8
IC OPAMP GP 7MHZ 8SOIC
TI MSOP
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8VSSOP
TLV2362IDGK TI
TI MSOP-8
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8TSSOP
TI SOP-8
TI SOP8
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8VSSOP
TI TSSOP-8
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TLV2362IPTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|