English
| Part Number: | TLC7524CD |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC DAC 8BIT A-OUT 16SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.0553 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V, 14.5V ~ 15.5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V, 14.5V ~ 15.5V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Settling Time | 100ns |
| Series | - |
| Reference Type | External |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Number of Bits | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5 (Max), ±2.5 (Max) |
| Differential Output | Yes |
| Data Interface | Parallel |
| Base Product Number | TLC7524 |
| Architecture | R-2R |




TLC7524CD
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The TLC7524CD is an 8-bit digital-to-analog converter (DAC) that features a R-2R ladder architecture. It offers a fast 100ns settling time and a differential current output.
8-bit resolution
1 channel D/A converter
100ns settling time
Differential current output
External reference
R-2R ladder architecture
Fast settling time for real-time applications
Differential output for improved noise rejection
Versatile reference options for flexible system design
Reliable R-2R ladder architecture
SOIC-16 package
Surface mount
16-pin configuration
3.90mm width
The TLC7524CD is an active product. There are equivalent models available, such as the TLC7525C, which offers similar specifications and features. If you need more information, please contact our sales team through our website.
Industrial control systems
Data acquisition systems
Instrumentation
Medical equipment
Audio/video equipment
For the most up-to-date and authoritative datasheet, please download it from our website.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC DAC 8BIT A-OUT 20PLCC
IC DAC 8BIT QUAD V-OUT 20-SOIC
IC DAC 8BIT V-OUT 20SOIC
TLC7524C TI
IC DAC 8BIT A-OUT 16SOIC
IC DAC 8BIT V-OUT 20DIP
IC DAC 8BIT A-OUT 16SOIC
IC DAC 8BIT V-OUT 20SOIC
TI DIP
IC DAC 8BIT A-OUT 20PLCC
TI LCC20
TLC7524 8-BIT, 0.1 US MDAC, PARA
TI SOP8
IC DAC 8BIT QUAD V-OUT 20-DIP
IC DAC 8BIT A-OUT 16SOIC
TLC7524CFNG3 TI
IC DAC 8BIT A-OUT 16DIP
D/A CONVERTER, 1 FUNC, PARALLEL,
IC DAC 8BIT QUAD V-OUT 20-SOIC
IC DAC 8BIT A-OUT 16DIP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TLC7524CDTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|