English
| Part Number: | SN74LVTH125PWR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC BUF NON-INVERT 3.6V 14TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.0802 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | 74LVTH |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | 3-State |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Elements | 4 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Input Type | - |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Base Product Number | 74LVTH125 |




SN74LVTH125PWR
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products. We will provide customers with the best products and services.
The SN74LVTH125PWR is a 4-bit 3-state non-inverting buffer/line driver with 3-state outputs. It is designed for 3.3V CMOS and 5V TTL/CMOS applications.
4-bit 3-state non-inverting buffer/line driver
3-state outputs
Designed for 3.3V CMOS and 5V TTL/CMOS applications
Provides high-drive capability
Suitable for a variety of logic applications
Supports 3.3V and 5V logic levels
Tape & Reel (TR) packaging
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) package
Surface mount
The SN74LVTH125PWR is an active product.
There are equivalent or alternative models available, such as the SN74LVC125APWR and SN74AVC4T774PWR.
If you need more information, please contact our sales team through our website.
Logic applications
Interface circuits
Signal buffering and conditioning
The most authoritative datasheet for the SN74LVTH125PWR is available on our website. Customers are recommended to download it.
Get a quote for the SN74LVTH125PWR on our website. Limited time offer!
IC BUFFER NON-INVERT 3.6V 14SOP
IC BUF NON-INVERT 3.6V 14TVSOP
IC BUF NON-INVERT 3.6V 14SOIC
IC BUFFER NON-INVERT 3.6V 14SOP
IC BUF NON-INVERT 3.6V 14TSSOP
IC BUF NON-INVERT 3.6V 14TSSOP
IC BUFFER NON-INVERT 3.6V 14SSOP
IC BUF NON-INVERT 3.6V 14TSSOP
IC BUFFER NON-INVERT 3.6V 14SOIC
IC BUFFER NON-INVERT 3.6V 14SOIC
IC BUS BUFFER 3ST QUAD ABT 14SO
IC BUF NON-INVERT 3.6V 14TSSOP
IC BUF NON-INVERT 3.6V 14VQFN
IC BUFFER NON-INVERT 3.6V 14SOIC
IC BUF NON-INVERT 3.6V 14TSSOP
IC BUFFER NON-INVERT 3.6V 14SO
IC BUF NON-INVERT 3.6V 14VQFN
IC BUF NON-INVERT 3.6V 14TSSOP
TI SOP14-5.2MM
IC BUF NON-INVERT 3.6V 14SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
SN74LVTH125PWRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|