English
| Part Number: | SN74LVC2G125YZAR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC BUF NON-INVERT 5.5V 8DSBGA |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-DSBGA (1.9x0.9) |
| Series | 74LVC |
| Package / Case | 8-XFBGA, DSBGA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | 3-State |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Input Type | - |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Base Product Number | 74LVC2G125 |




SN74LVC2G125YZAR
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The SN74LVC2G125YZAR is a dual non-inverting 3-state buffer with a wide supply voltage range of 1.65V to 5.5V, suitable for use in low-voltage logic systems.
Dual non-inverting 3-state buffer
Wide supply voltage range of 1.65V to 5.5V
-40°C to 125°C operating temperature range
Suitable for low-voltage logic systems
Flexible supply voltage range
Wide operating temperature range
8-XFBGA, DSBGA package
8-DSBGA (1.9x0.9) package
The SN74LVC2G125YZAR is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via the website for information on equivalent or alternative models.
General-purpose low-voltage logic systems
Interface applications
The most authoritative datasheet for the SN74LVC2G125YZAR is available on our website. Customers are recommended to download it.
Get a Quote on our website for the SN74LVC2G125YZAR or other Texas Instruments products.
TEXAS VSSOP8US8
IC BUF NON-INVERT 5.5V 8DSBGA
PROTOTYPE
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V SM8
TI VSOP8
TI SSOP
TI DSBGA
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 8VSSOP
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V SM8
SN74LVC2G125DCURG4 TEXAS
IC BUF NON-INVERT 5.5V 8DSBGA
IC BUF NON-INVERT 5.5V 8DSBGA
DUAL BUS BUFFER GATE
TI SOIC8
TI VSSOP8
PROTOTYPE
TI VSSOP8
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 8VSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
SN74LVC2G125YZARTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|