English
| Part Number: | SN74HC132D |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.2814 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | 74HC |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 21ns @ 6V, 50pF |
| Logic Type | NAND Gate |
| Input Logic Level - Low | 0.3V ~ 1.2V |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 4.2V |
| Features | Schmitt Trigger |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Base Product Number | 74HC132 |




SN74HC132D
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand and we will provide customers with the best products and services.
The SN74HC132D is a quad 2-input NAND Schmitt trigger gate. It features high noise immunity and is suitable for a wide range of applications.
4 x 2-input NAND Gates
Schmitt Trigger Inputs
2V to 6V Supply Voltage
Low Quiescent Current (2µA max)
High-Speed Operation (21ns Propagation Delay)
Wide Operating Temperature Range (-40°C to 85°C)
Surface Mount Package (14-SOIC)
High noise immunity
Wide supply voltage range
Low power consumption
Fast switching speed
Reliable operation across temperature extremes
Package Type: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Package Material: Surface Mount
Pin Configuration: 14 pins
Thermal Characteristics: Suitable for a wide operating temperature range (-40°C to 85°C)
Electrical Properties: 2V to 6V supply voltage, low quiescent current (2µA max)
This product has been discontinued at Digi-Key.
There are equivalent or alternative models available, such as the SN74HC132NSR and SN74LVC132ADBR.
Please contact our sales team via the website for more information.
Digital logic circuits
Noise-sensitive applications
High-speed digital systems
Wide voltage range designs
The most authoritative datasheet for the SN74HC132D is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote to learn more about this limited-time offer.
TI SSOP
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC
SN74HC132ADB TI
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE NAND SCHMIT 4CH 2IN 14SO
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SSOP
PROTOTYPE
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC
IC GATE NAND SCHMITT 4CH 14SOIC
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC
PROTOTYPE
IC GATE NAND SCHMITT 4CH 14SOIC
TI SOP14
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14TSSOP
SETUP FOR IBM ORDERS
TI SSOP
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SSOP
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14TSSOP
SN74HC132ANSR SOP5.2 TI
SN74HC132DBLE TI
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






March 31th, 2025
January 24th, 2025
April 26th, 2024
February 6th, 2025
SN74HC132DTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|