English
| Part Number: | SN74CBTLV3257PWR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC MUX/DEMUX 4 X 1:2 16TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.201 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 3.6V |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Series | 74CBTLV |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Independent Circuits | 4 |
| Current - Output High, Low | - |
| Circuit | 4 x 1:2 |
| Base Product Number | 74CBTLV3257 |




SN74CBTLV3257PWR
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The SN74CBTLV3257PWR is a 4-bit multiplexer/demultiplexer with three-state outputs. It features four independent circuits that can be used as a 4-to-1 multiplexer or a 1-to-4 demultiplexer.
4 independent circuits
4-to-1 multiplexer or 1-to-4 demultiplexer
Three-state outputs
Operates on a single supply voltage of 2.3V to 3.6V
-40°C to 85°C operating temperature range
Surface mount package
Versatile 4-bit multiplexer/demultiplexer
Low power consumption
Wide operating voltage range
Wide temperature range
Tape & Reel (TR) packaging
16-TSSOP package (0.173", 4.40mm width)
Surface mount package
The SN74CBTLV3257PWR is an active product.
There are equivalent or alternative models available, such as the SN74CBTLV3257DGGR, SN74CBTLV3257DGGR.
Digital signal switching
Data multiplexing/demultiplexing
General-purpose logic applications
The most authoritative datasheet for the SN74CBTLV3257PWR is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote now to learn more about this product and take advantage of our limited-time offer.
TI UQFN-16
IC MUX/DEMUX 4 X 1:2 16VQFN
SN74CBTLV3257RGY TI
IC MUX/DEMUX 4 X 1:2 16TVSOP
TI TSSOP16
IC MUX/DEMUX FET 4B 1OF2 16-SOIC
IC BUS FET EXCHG SW 5X2:2 24SOIC
IC MUX/DEMUX 4 X 1:2 16SOIC
IC MUX/DEMUX 4 X 1:2 16UQFN
IC MUX/DEMUX 4 X 1:2 16TSSOP
IC FET MUX/DEMUX SGL 16SOIC
TI SOP
IC MUX/DEMUX 4 X 1:2 16TSSOP
IC BUS FET EXCHG SW 5X2:2 24SSOP
IC BUS FET EXCH SW 5X2:2 24TVSOP
IC MUX/DEMUX 4 X 1:2 16TSSOP
TI TSSOP16
IC FET MUX/DEMUX SGL 16SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
SN74CBTLV3257PWRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|