English
| Part Number: | PCM1770PWR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC DAC/AUDIO 24BIT 50K 16TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.9857 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 1.6V ~ 3.6V |
| Type | DAC, Audio |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 50k |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Number of Channels | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Data Interface | I²S |
| Base Product Number | PCM1770 |




PCM1770PWR
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand and we will provide customers with the best products and services.
The PCM1770PWR is a high-performance, 24-bit, dual-channel audio digital-to-analog converter (DAC) with a maximum sampling rate of 50kHz. It is designed for use in a variety of audio applications, such as portable music players, mobile phones, and home entertainment systems.
24-bit resolution
50kHz maximum sampling rate
Dual-channel audio DAC
I2S digital audio interface
Single 1.6V to 3.6V power supply
Operating temperature range of -25°C to 85°C
Surface mount package (16-TSSOP)
High-quality audio performance
Low power consumption
Small and compact package
Flexible power supply options
Wide operating temperature range
The PCM1770PWR is packaged in a 16-pin Thin Shrink Small Outline Package (TSSOP) with a width of 4.40mm. It is supplied in tape and reel format.
The PCM1770PWR is an active product, and there are equivalent or alternative models available. Customers should contact our sales team via our website for more information about these models.
Portable music players
Mobile phones
Home entertainment systems
Professional audio equipment
The most authoritative datasheet for the PCM1770PWR is available on our website. Customers are recommended to download it for more detailed information about the product.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
IC DAC/AUDIO 24BIT 50K 20VQFN
20BIT ADC
PCM1770RGARG4 TI
PCM1770 BB
PCM1770PWRG4 TI
PCM1763 BB
IC DAC/AUDIO 24BIT 50K 16TSSOP
IC DAC 24BIT STER LV LP 16-TSSOP
IC DAC/AUDIO 24BIT 50K 16TSSOP
IC DAC/AUDIO 24BIT 50K 20VQFN
IC DUAL 20-BIT A/D CONV 28-SOIC
IC DAC 24BIT STER LV LP 16-TSSOP
IC DAC/AUDIO 24BIT 50K 20VQFN
IC ADC 20BIT SIGMA-DELTA 28DIP
IC ADC 20BIT SIGMA-DELTA 28SOIC
IC ADC 20BIT SIGMA-DELTA 28DIP
IC DAC 24BIT STER LV LP 16-TSSOP
PCM1756 TI
TI TSSOP16
IC DAC/AUDIO 24BIT 50K 16TSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
PCM1770PWRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|