English
| Part Number: | OPA728AIDGKT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8VSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.8949 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply Span (Min) | 4 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 12 V |
| Voltage - Input Offset | 15 µV |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Slew Rate | 30V/µs |
| Series | e-trim™ |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Current - Supply | 4.3mA |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Current - Input Bias | 85 pA |
| Base Product Number | OPA728 |
| Amplifier Type | General Purpose |




OPA728AIDGKT
Texas Instruments - Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products and will provide customers with the best products and services.
The OPA728AIDGKT is a high-performance general-purpose operational amplifier from Texas Instruments. It offers excellent DC precision and high-speed performance in a compact 8-TSSOP/8-MSOP package.
General-purpose operational amplifier
1 circuit
Rail-to-rail output
30V/μs slew rate
20MHz gain bandwidth product
85pA input bias current
15μV input offset voltage
4.3mA supply current
40mA output current per channel
Excellent DC precision and high-speed performance
Compact 8-TSSOP/8-MSOP package
Suitable for a wide range of applications
Tape & Reel (TR) packaging
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package
8-VSSOP supplier device package
The OPA728AIDGKT is an active product.
There are equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via our website for more information.
Instrumentation and measurement equipment
Industrial control systems
Medical equipment
Consumer electronics
The most authoritative datasheet for the OPA728AIDGKT is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote, Learn More, or take advantage of our Limited Time Offer to explore this product further.
BB/TI QFN8
TI QFN
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8VSSOP
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SON
LED MOD OPA729 BLU LNR LGT STR
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SON
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SON
TI SON8
LED MOD OPA729 RED LNR LGT STR
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SON
LED MOD OPA729 GRN LNR LGT STR
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SON
LED MOD OPA729 GRN LNR LGT STR
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8VSSOP
LED MOD OPA729 RED LNR LGT STR
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SON
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SON
OPA728AIDGK TexasInst
LED MOD OPA729 BLU LNR LGT STR
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8VSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






March 31th, 2025
January 24th, 2025
April 26th, 2024
February 6th, 2025
OPA728AIDGKTTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|