English
| Part Number: | MPC509AU/1K |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC SWITCH SP4TX2 1.5KOHM 16SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $6.0617 |
| 10+ | $5.7658 |
| 30+ | $5.5852 |
| 100+ | $5.4336 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Single (V+) | - |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±5V ~ 22V |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | 200ns, 250ns (Typ) |
| Switch Circuit | SP4T |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | - |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| On-State Resistance (Max) | 1.5kOhm |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Circuits | 2 |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 500pA (Typ) |
| Crosstalk | - |
| Charge Injection | - |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon) | - |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 5pF, 12pF |
| Base Product Number | MPC509 |
| -3db Bandwidth | - |




MPC509AU/1K
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand and will provide customers with the best products and services.
The MPC509AU/1K is a dual 4-channel analog multiplexer/demultiplexer IC from Texas Instruments. It features low on-state resistance, fast switching times, and low channel-to-channel crosstalk.
Dual 4-channel analog multiplexer/demultiplexer
Low on-state resistance of 1.5 kOhm
Fast switching time of 200 ns (Ton) and 250 ns (Toff)
Low channel-to-channel capacitance of 5 pF (CS(off)) and 12 pF (CD(off))
Low leakage current of 500 pA (IS(off))
Operates on a single supply voltage of ±5 V to ±22 V
Excellent signal integrity with low crosstalk and charge injection
Compact surface mount package (16-SOIC)
Wide operating temperature range of -40°C to 85°C
Suitable for a variety of analog signal switching and multiplexing applications
Tape & Reel (TR) packaging
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) package
The MPC509AU/1K is an active product, and there are no immediate plans for discontinuation.
Equivalent or alternative models are available, such as the MPC508 and MPC510 series. Customers are advised to contact our sales team for more information.
Data acquisition systems
Instrumentation and test equipment
Industrial control and automation
Audio and video signal switching
The most authoritative datasheet for the MPC509AU/1K is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications and application information.
Customers are recommended to obtain quotes for the MPC509AU/1K on our website. Get a quote now or learn more about this product and our limited-time offer.
IC SWITCH SP4TX2 1.5KOHM 16SOIC
IC MUX 8:1 1.5KOHM 16SOIC
IC MCU 32BIT ROMLESS 516FPBGA
MPC50N06 mcc
RISC MPU, 32-BIT, 400MHZ PBGA516
IC SWITCH SP4TX2 1.5KOHM 16SOIC
IC MULTIPLEXER DUAL 1X4 16DIP
MPC509AU+ BB
IC MUX 8:1 1.5KOHM 16SOIC
IC MCU 32BIT ROMLESS 516FPBGA
IC MUX 8:1 1.5KOHM 16SOIC
IC MCU 32BIT ROMLESS 516FPBGA
IC SWITCH SP4T X 2 1.5KOHM 16DIP
IC SWITCH SP4TX2 1.5KOHM 16SOIC
BURR-BROWN SOP16
MPC5121e - Telematics Processor
IC MCU 32BIT ROMLESS 516FPBGA
IC MUX 8:1 1.5KOHM 16SOIC
IC SWITCH SP4TX2 1.5KOHM 16SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
MPC509AU/1KTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|