English
| Part Number: | LMR12007XMK |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG BUCK ADJ 750MA TSOT23-6 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.7293 |
| 10+ | $1.4518 |
| 30+ | $1.278 |
| 100+ | $1.1011 |
| 500+ | $1.0206 |
| 1000+ | $0.9862 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V |
| Voltage - Output (Max) | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | SOT-23-THIN |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 1.6MHz |
| Current - Output | 750mA |
| Base Product Number | LMR12007 |




LMR12007XMK
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products. We will provide customers with the best products and services.
The LMR12007XMK is a high-efficiency, synchronous step-down DC-DC converter from Texas Instruments. It is designed to provide a regulated output voltage from a wide input voltage range.
Wide input voltage range: 3V to 18V
Adjustable output voltage: 1.25V to 16V
Output current up to 750mA
1.6MHz switching frequency
No external compensation required
Thermal shutdown and overcurrent protection
Available in SOT-23-6 package
High efficiency up to 95%
Small solution size
Low external component count
Ease of use with simple external components
Tape & Reel (TR) packaging
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package
Surface mount type
The LMR12007XMK is an active product.
There are equivalent or alternative models available, such as the LMR12006, LMR12008, and LMR12010.
If you need further assistance, please contact our sales team through our website.
Portable electronics
USB-powered devices
Battery-powered equipment
Industrial control systems
The most authoritative datasheet for the LMR12007XMK is available on our website. We recommend that customers download it for detailed product specifications and technical information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now or learn more about this product and our other offerings.
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 10WSON
IC REG BUCK ADJ 1A TSOT23-6
CAP CER 0.47UF 10V X7T 0402
TI SOT23-6
MODULE EVAL FOR LMR10530
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 10WSON
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 6WSON
IC REG BUCK ADJ 750MA TSOT23-6
IC REG BUCK ADJ 1A TSOT23-6
CAP CER 0.47UF 10V X7T 0402
IC REG BUCK ADJ 750MA TSOT23-6
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 10WSON
TI SOT23-6
LMR12007YMKX/NOPB NSC/TI
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 10WSON
IC REG BUCK ADJ 750MA TSOT23-6
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LMR12007XMKTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|