English
| Part Number: | DAC122S085CIMMX |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC DAC 12BIT V-OUT 10VSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Settling Time | 8.5µs |
| Series | - |
| Reference Type | External |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118', 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Number of Bits | 12 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| INL/DNL (LSB) | ±2.4, +0.2/-0.1 |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Base Product Number | DAC122S085 |
| Architecture | String DAC |




DAC122S085CIMMX
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The DAC122S085CIMMX is a 12-bit, dual-channel digital-to-analog converter (DAC) from Texas Instruments. It features a SPI/DSP compatible serial interface, an external reference, and a buffered voltage output.
12-bit resolution
Dual-channel DAC
SPI/DSP compatible serial interface
External reference
Buffered voltage output
Accurate and stable performance
Low power consumption
Small package size
Wide operating temperature range
The DAC122S085CIMMX comes in a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package. It has a surface mount design.
The DAC122S085CIMMX is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via the Y-IC website for information on equivalent or alternative models.
Industrial control systems
Instrumentation
Portable electronics
Test and measurement equipment
The most authoritative datasheet for the DAC122S085CIMMX is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download it from the current product page.
Customers are recommended to obtain quotes for the DAC122S085CIMMX on the Y-IC website. Get a quote now to take advantage of our limited time offer.
TI MSOP-10
DAC1230CLJ NSC
IC DAC 12BIT V-OUT 10WSON
IC DAC 12BIT V-OUT 10WSON
NS DIP18
DAC1230LCJ NS
IC DAC 12BIT V-OUT 10WSON
IC DAC 12BIT V-OUT 10VSSOP
NS DIP
IC DAC 12BIT V-OUT 10VSSOP
DAC1230LCD NS
IC DAC 12BIT A-OUT 18CDIP
IC DAC 12BIT V-OUT 10VSSOP
BOARD EVALUATION DAC122S085
IC DAC 12BIT V-OUT 10VSSOP
IC DAC 12BIT V-OUT 10WSON
TI SSOP16
DIP18
TI MSOP10
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
DAC122S085CIMMXTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|