English
| Part Number: | CC1121RHMR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC RF TXRX+MCU ISM<1GHZ 32VFQFN |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply | 2V ~ 3.6V |
| Type | TxRx + MCU |
| Supplier Device Package | 32-VQFN (5x5) |
| Series | - |
| Serial Interfaces | SPI |
| Sensitivity | -120dBm |
| RF Family/Standard | General ISM < 1GHz |
| Protocol | - |
| Power - Output | 16dBm |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Modulation | 2FSK, 2GFSK, 4FSK, 4GFSK, MSK, OOK |
| Memory Size | 4kB ROM, 256B RAM |
| GPIO | 4 |
| Frequency | 164MHz ~ 192MHz, 274MHz ~ 320MHz, 410MHz ~ 480MHz, 820MHz ~ 960MHz |
| Data Rate (Max) | 200kbps |
| Current - Transmitting | 26mA ~ 54mA |
| Current - Receiving | 17mA ~ 23mA |
| Base Product Number | CC1121 |




CC1121RHMR
Luminary Micro Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor for Texas Instruments. We supply original parts and deliver the best products and services to our customers
High performance sub 1 GHz RF transceiver with integrated control logic. Operates across multiple ISM bands from 164 to 960 MHz. Very high receive sensitivity down to minus 120 dBm and transmit power up to 16 dBm for long range links. Supports multiple modulations including 2FSK, 2GFSK, 4FSK, 4GFSK, MSK, and OOK. Compact 32 pin VQFN package with exposed pad for efficient thermal and RF grounding. SPI interface for simple host MCU connection. Industrial operating temperature range from minus 40 to 85 degrees Celsius. RoHS3 compliant. Stock available at Y-IC with 3715 pieces
Frequency bands 164 to 192 MHz, 274 to 320 MHz, 410 to 480 MHz, 820 to 960 MHz
Data rate up to 200 kbps
Receive sensitivity typically minus 120 dBm
Transmit power up to 16 dBm
Supply voltage 2.0 to 3.6 V
Low current consumption 17 to 23 mA in RX and 26 to 54 mA in TX
SPI serial interface
4 GPIO pins for flexible control and interrupts
Memory 4 kB ROM and 256 B RAM for internal control functions
RF family General ISM sub 1 GHz
Mounting surface mount SMD
Package 32 VQFN 5 x 5 mm with exposed pad
RoHS3 compliant
Tape and Reel packaging option
Long range thanks to high sensitivity and 16 dBm output power
Robust links with multiple modulation options and narrowband performance
Low power consumption helps maximize battery life
Wide frequency coverage fits global ISM bands below 1 GHz
Simple integration using SPI and flexible GPIOs
Small footprint 5 x 5 mm VQFN saves PCB space
Industrial temperature range for harsh environments
Ready stock at Y-IC for fast delivery
Type Tape and Reel TR for automated assembly
Package style 32 pin VQFN 5 x 5 mm body with exposed thermal pad on bottom
Material Molded plastic package with copper leadframe typical of VQFN
Mounting Surface mount compatible with standard reflow processes
Pin configuration 32 perimeter pins plus center exposed pad. SPI pins for SCLK, MOSI, MISO, CSn. RF differential pins to matching network. 4 GPIO pins for interrupts and status
Thermal characteristics Exposed pad designed to be soldered to a large ground area for heat spreading and RF grounding. Use multiple vias to inner ground planes for best thermal and RF performance
Electrical properties Supply 2.0 to 3.6 V. RX current 17 to 23 mA. TX current 26 to 54 mA depending on output power. Sensitivity down to minus 120 dBm. Output power up to 16 dBm. Data rate up to 200 kbps
Status Active and in production based on current market data
Not near discontinuation at this time
Equivalent and alternative models from TI for similar applications
- CC1120 Narrowband sub 1 GHz transceiver in the same family. Similar performance focus. Check pinout and package details
- CC1125 High performance sub 1 GHz transceiver with extended features and higher top data rates. Same general use cases. Verify footprint and pin mapping
- CC1200 Successor family with improved performance and flexible data rates. Great for advanced narrowband systems. Not pin compatible. Review layout changes
- CC1201 Variant of CC1200 with similar feature set. Evaluate based on frequency band needs
- CC1101 Low power sub 1 GHz transceiver for simpler links and lower cost designs. Lower performance than CC112x family but widely used
- CC1111 Sub 1 GHz transceiver with integrated 8051 MCU for single chip designs. Good when you need radio plus MCU together
If you need a drop in replacement or more tailored alternatives contact the Y-IC sales team through our website for expert guidance
Smart meters and AMR systems
Industrial monitoring and control
Building automation and smart city networks
Wireless sensor networks and data loggers
Long range telemetry and remote controls
Security systems and alarms
Agricultural monitoring and irrigation control
Asset tracking and logistics
Environmental sensing and weather stations
Home and commercial sub 1 GHz ISM devices
Y-IC hosts the most authoritative datasheet for CC1121RHMR on our product page. Download the datasheet here to get full specifications, design guidance, and layout recommendations
Get a Quote on Y-IC today
Learn More and secure your supply
Limited Time Offer with fast shipping on in stock units
Order now to lock in pricing and availability
IC RF TXRX+MCU ISM<1GHZ 32VFQFN
IC RF TXRX+MCU ISM<1GHZ 32VFQFN
TI VQFN
TI VQFN32
IC RF TXRX+MCU ISM<1GHZ 32VFQFN
IC RF TXRX+MCU ISM<1GHZ 32VFQFN
IC RF TXRX+MCU ISM<1GHZ 32VFQFN
IC RF TXRX+MCU ISM<1GHZ 32VFQFN
IC RF TXRX+MCU ISM<1GHZ 32VFQFN
IC RF TXRX+MCU ISM<1GHZ 32VFQFN
IC RF TXRX+MCU ISM<1GHZ 32VFQFN
IC RF TXRX+MCU ISM<1GHZ 32VFQFN
TI
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
CC1121RHMRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|