English
| Part Number: | ADS5421Y/T |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ADC 14BIT PIPELINED 64LQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 250+ | $54.7252 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 40M |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | - |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Product Number | ADS5421 |
| Architecture | Pipelined |




ADS5421Y/T
Texas Instruments is a quality manufacturer, and Y-IC is a trusted distributor of Texas Instruments products. We will provide you with the best products and services.
The ADS5421Y/T is a 14-bit, 40 MSPS analog-to-digital converter (ADC) with a differential input and a parallel data interface. It features a pipelined architecture and can operate with either an external or internal reference.
14-bit resolution
40 MSPS sampling rate
Differential input
Parallel data interface
Pipelined architecture
External or internal reference
High-speed data acquisition
Flexible reference options
Reliable pipelined architecture
Suitable for a wide range of applications
The ADS5421Y/T is available in a 64-LQFP (10x10) surface mount package. The package provides excellent thermal and electrical characteristics.
The ADS5421Y/T is an active product. There are no direct equivalent or alternative models available at this time. If you need further assistance, please contact our sales team through our website.
High-speed data acquisition systems
Medical imaging equipment
Industrial process control
Instrumentation and test equipment
The most up-to-date and authoritative datasheet for the ADS5421Y/T is available on our website. We recommend that you download the datasheet to get the complete technical details.
Customers are recommended to obtain quotes for the ADS5421Y/T on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC ADC 14BIT PIPELINED 64LQFP
IC ADC 14BIT PIPELINED 52HTQFP
IC ADC 11BIT PIPELINED 52QFP
IC ADC 14BIT 40MHZ LP 64-LQFP
ADS5422Y TI
IC ADC 14BIT PIPELINED 64LQFP
IC ADC 14BIT PIPELINED 52HTQFP
ADS5421Y/250 TI
ADS5421Y TI
IC ADC 14BIT PIPELINED 64LQFP
IC ADC 14BIT PIPELINED 64LQFP
EVLUATION MODULE FOR ADS5423,24
IC ADC 11BIT PIPELINED 48HTQFP
IC ADC 11BIT PIPELINED 48HTQFP
IC ADC 14BIT PIPELINED 64LQFP
IC ADC 14BIT PIPELINED 64LQFP
IC ADC 11BIT PIPELINED 48HTQFP
MODULE EVAL FOR ADS5421/22
EVAL MODULE FOR ADS5413
EVAL MODULE FOR ADS5421/22
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
ADS5421Y/TTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|