English
| Part Number: | ADS131M04IRUKR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 20WQFN |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $76.4286 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.4V ~ 3.6V |
| Supplier Device Package | 20-WQFN (3x3) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 32k |
| Reference Type | Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 0:4 |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Bits | 24 |
| Number of A/D Converters | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | PGA, Simultaneous Sampling |
| Data Interface | Serial, SPI |
| Configuration | PGA-ADC |
| Architecture | Sigma-Delta |




ADS131M04IRUKR
Texas Instruments. Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand and will provide customers with the best products and services.
The ADS131M04IRUKR is a 24-bit, 4-channel Sigma-Delta analog-to-digital converter (ADC) with integrated programmable gain amplifiers (PGA) and simultaneous sampling. It is designed for a variety of industrial and medical applications.
24-bit resolution
32kSPS sampling rate
4 differential input channels
Integrated PGA
Simultaneous sampling
SPI digital interface
Internal reference
High-resolution data conversion for precise measurements
Simultaneous sampling of multiple channels for synchronized data acquisition
Programmable gain for flexible input signal conditioning
Low power consumption
The ADS131M04IRUKR comes in a 20-pin WFQFN exposed pad package with a size of 3mm x 3mm. It has a tape and reel (TR) packaging.
The ADS131M04IRUKR is an active product. There are equivalent or alternative models available, but customers are recommended to contact our sales team via the website for more information.
Industrial control and monitoring
Medical instrumentation
Portable and battery-powered devices
Data acquisition systems
The most authoritative datasheet for the ADS131M04IRUKR is available on our website. Customers are recommended to download it from the current product page.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product.
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 20TSSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 32WQFN
AUTOMOTIVE, FOUR-CHANNEL, 24-BIT
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 20WQFN
AUTOMOTIVE, SIX-CHANNEL, 24-BIT,
TI 2021+RoHS
AUTOMOTIVE, THREE-CHANNEL, 24-BI
IC ANALOG TO DIGITAL CONVERTER
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 32TQFP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 32TQFP
IC ANALOG TO DIGITAL CONVERTER
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 20TSSOP
IC ANALOG TO DIGITAL CONVERTER
IC ANALOG TO DIGITAL CONVERTER
TI TSSOP20
IC ANALOG TO DIGITAL CONVERTER
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 32TQFP
IC ANALOG TO DIGITAL CONVERTER
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 32TQFP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






March 31th, 2025
January 24th, 2025
April 26th, 2024
February 6th, 2025
ADS131M04IRUKRTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|