English
| Part Number: | ADS1254E |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 20SSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $6.2062 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 20k |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Bits | 24 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | - |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-ADC |
| Base Product Number | ADS1254 |
| Architecture | Sigma-Delta |




ADS1254E
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments products. We will provide customers with the best products and services.
The ADS1254E is a high-performance, low-power, 24-bit, four-channel, delta-sigma analog-to-digital converter (ADC) with an integrated multiplexer. It features excellent signal-to-noise ratio (SNR) and dynamic range performance.
24-bit resolution
20 kSPS sampling rate
4 differential input channels
Integrated multiplexer
Sigma-delta architecture
External reference
5V analog supply, 1.8V to 3.6V digital supply
-40°C to 85°C operating temperature range
20-SSOP package
High-performance data acquisition with excellent SNR and dynamic range
Low-power operation
Flexible multi-channel input configuration
Easy-to-use SPI digital interface
The ADS1254E comes in a 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) surface mount package.
The ADS1254E is an active product. There are no known equivalent or alternative models available. If you have any questions, please contact our sales team via our website.
Industrial process control
Vibration monitoring
Precision measurement
Battery management
Portable and handheld instrumentation
The most authoritative datasheet for the ADS1254E is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about the ADS1254E today!
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 8SOIC
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16SSOP
EVAL MOD FOR ADS1252
TI SOP8
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 8SOIC
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16SSOP
TI SSOP20
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 20SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 20SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 8SOIC
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 20SSOP
ADS1255IDB TI
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 20SSOP
TI SSOP16
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 16SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 20SSOP
EVALUATION MODULE FOR ADS1254
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 20SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 8SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
ADS1254ETexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|