English
| Part Number: | ADS1240E |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24SSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $12.3123 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V, 5V |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 15 |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209', 5.30mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Bits | 24 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | PGA |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Base Product Number | ADS1240 |
| Architecture | Sigma-Delta |




ADS1240E
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments brand and will provide customers with the best products and services.
The ADS1240E is a 24-bit, 4-channel, differential/single-ended analog-to-digital converter (ADC) with an integrated programmable gain amplifier (PGA). It features a high-resolution Sigma-Delta ADC core, offers excellent DC and AC performance, and can operate from a wide range of analog and digital supply voltages.
24-bit resolution
4 differential/single-ended analog inputs
Integrated programmable gain amplifier (PGA)
Sigma-Delta ADC architecture
Wide range of analog and digital supply voltages supported
High-resolution data conversion
Flexible input configuration
Integrated PGA for signal conditioning
Wide operating temperature range
Robust performance and reliability
24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) package
Surface mount package
Tube packaging
The ADS1240E is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the ADS1241E and ADS1242E, which offer similar features and performance.
Industrial automation and control
Process instrumentation
Weigh scales and load cells
Medical equipment
General data acquisition systems
The most authoritative datasheet for the ADS1240E is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed product specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes for the ADS1240E on the Y-IC website. Get a quote, learn more, or take advantage of our limited-time offer to secure the best pricing and availability.
TI SSOP24
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 32VQFN
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 32VQFN
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
IC ADC 24BIT BRDG SENSOR 28TSSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 28TSSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 28TSSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24TSSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 28TSSOP
TI TSSOP24
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
EVALUATION MODULE FOR ADS1232
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 32VQFNP
TI SSOP28
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
ADS1240ETexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|