English
| Part Number: | ADS1210U |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 18SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $13.8691 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 16k |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Package / Case | 18-SOIC (0.295', 7.50mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 24 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential |
| Features | PGA |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | PGA-ADC |
| Base Product Number | ADS1210 |
| Architecture | Sigma-Delta |




ADS1210U
Texas Instruments. Y-IC is a quality distributor for Texas Instruments products, providing customers with the best products and services.
The ADS1210U is a high-performance, 24-bit, delta-sigma analog-to-digital converter (ADC) with an integrated programmable gain amplifier (PGA). It is designed for use in various industrial and instrumentation applications that require high-precision data acquisition.
24-bit resolution
16 kSPS sampling rate
1-channel differential input
Integrated PGA
SPI digital interface
Internal and external reference options
Wide operating temperature range of -40°C to 85°C
Excellent signal-to-noise ratio and low distortion for high-precision measurements
Flexible input configuration with PGA
Easy to integrate with microcontrollers or digital signal processors via SPI interface
Robust design for industrial and instrumentation applications
The ADS1210U is packaged in an 18-pin SOIC (0.295", 7.50mm width) surface mount package. The package's dimensions, pin configuration, thermal characteristics, and electrical properties are detailed in the datasheet.
The ADS1210U is an obsolete product. There are equivalent or alternative models available, such as the ADS1211 and ADS1218. Customers are advised to contact our sales team via the Y-IC website for more information on current product options.
Industrial process control
Test and measurement equipment
Medical instrumentation
Precision data acquisition systems
The most authoritative datasheet for the ADS1210U is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes for the ADS1210U on the Y-IC website. Get a quote or learn more about our available products and services by visiting the website.
IC MODULATOR 16BIT 40K 16TSSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 18SOIC
IC SIGMA-DELTA 16BIT 40K 24TSSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 24TSSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 18SOIC
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 18DIP
IC MODULATOR 16BIT 40K 16TSSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 18DIP
IC 24BIT DELTA-SIGMA ADC 28-SSOP
TI TSSOP28
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 18SOIC
IC MODULATOR 16BIT 40K 16TSSOP
EVAL MODULE FOR ADS1209
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24DIP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 28SSOP
IC MODULATOR DELTA-SIGMA 16TSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
ADS1210UTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|