English
| Part Number: | ADS1148IPW |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 28TSSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $34.3368 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.25V |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 2k |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of Inputs | 4, 7 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | PGA |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Base Product Number | ADS1148 |
| Architecture | Sigma-Delta |




ADS1148IPW
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of Texas Instruments and we will provide customers with the best products and services.
The ADS1148IPW is a 16-bit, 4-channel, 2 kSPS analog-to-digital converter (ADC) with a built-in programmable gain amplifier (PGA) and an internal reference. It features a high-performance sigma-delta architecture and is designed for a wide range of data acquisition and industrial applications.
16-bit resolution
2 kSPS sampling rate
4 differential or 7 single-ended input channels
Programmable gain amplifier (PGA)
Internal and external reference
SPI digital interface
-40°C to +105°C operating temperature range
High-performance sigma-delta ADC for accurate and reliable data conversion
Flexible input configuration with differential and single-ended options
Integrated PGA for signal conditioning
Wide supply voltage range (2.7V to 5.25V) for versatile power supply options
Extended temperature range for harsh industrial environments
28-pin TSSOP package
Surface mount package
0.173" (4.40mm) package width
Tube packaging
The ADS1148IPW is an active product. There are equivalent or alternative models available, such as the ADS1148IPWR and ADS1148IDBVT. Please contact our sales team via our website for more information.
Industrial automation and control
Process monitoring and measurement
Building automation
Portable and battery-powered devices
Medical instrumentation
The most authoritative datasheet for the ADS1148IPW is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications and information.
Customers are recommended to obtain quotes for the ADS1148IPW on our website. Get a quote now to learn more about this product and take advantage of our limited-time offer.
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 20TSSOP
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 20TSSOP
EVAL MODULE FOR ADS1148
KIT PERFORMANCE DEMO FOR ADS1147
TI TSSOP20
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 28TSSOP
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 32TQFP
TI TSSOP-16
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 32TQFP
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 32VQFN
TI TSSOP28
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 32VQFN
KIT PERFORMANCE DEMO FOR ADS1148
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 28TSSOP
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 32VQFN
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 16TSSOP
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 32VQFN
TI/BB TSSOP16
EVAL MODULE FOR ADS1147
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







March 31th, 2025
January 24th, 2025
April 26th, 2024
February 6th, 2025
ADS1148IPWTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|