English
| Part Number: | 70HF120 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Solid State Inc. |
| Part of Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 70A DO5 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $13.052 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 70 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | DO-5 |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Bulk |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Stud Mount |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 µA @ 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 70A |
| Capacitance @ Vr, F | - |




70HF120
Solid State Inc. Y-IC is a quality distributor of Solid State Inc. brand products and will provide customers with the best products and services.
The 70HF120 is a single rectifier diode in a stud mount package. It is designed for use in high-power rectifier applications.
High voltage rating of 1200V
High average rectified current of 70A
Low forward voltage drop of 1.3V @ 70A
Standard recovery speed (>500ns, >200mA)
Stud mount package for secure installation
Reliable performance in high-power rectifier circuits
Compact and easy to install design
Suitable for a wide range of industrial and automotive applications
The 70HF120 is packaged in bulk. The stud mount package (DO-5) has the following characteristics:
Stud mount design for secure installation
DO-5 package dimensions
Suitable for high-power applications
The 70HF120 is an active product. There may be equivalent or alternative models available. Customers are advised to contact our sales team via our website for more information.
High-power rectifier circuits
Industrial and automotive applications
The most authoritative datasheet for the 70HF120 is available on our website. Customers are recommended to download it for complete technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the 70HF120 on our website. Get a Quote or Learn More about this product today!
IGBT Modules
IGBT Modules
IGBT Modules
IGBT Modules
IGBT Modules
DIODE GEN PURP 50V 70A DO5
DIODE GEN PURP 200V 70A DO5
IR New
IR New
DIODE GEN PURP 1KV 70A DO5
IGBT Modules
DIODE GEN PURP 400V 70A DO5
IR New
DIODE GEN PURP 100V 70A DO5
DIODE GEN PURP 1.4KV 70A DO5
DIODE GEN PURP 1.6KV 70A DO5
IGBT Modules
TAPE SILICONE FUSION 1"X 10YDS
DIODE GEN PURP 300V 70A DO5
IR New
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
70HF120Solid State Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|