English
| Part Number: | SC1104AISTRT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Semtech |
| Part of Description: | IC REG CTRLR BUCK 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.5205 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V ~ 14V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Serial Interfaces | - |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Output Phases | 1 |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Duty Cycle (Max) | 95% |
| Control Features | Enable, Phase Control, Soft Start |
| Clock Sync | No |
| Base Product Number | SC1104 |




SC1104AISTRT
Semtech Corporation. Y-IC is a quality distributor of the Semtech brand and will provide customers with the best products and services.
The SC1104AISTRT is a high-performance, single-phase, synchronous step-down DC-DC switching controller from Semtech Corporation. It is designed to provide a regulated output voltage from a higher input voltage.
Synchronous rectification for high efficiency
Adjustable switching frequency up to 300kHz
95% maximum duty cycle
Enable and soft-start control
Thermal shutdown protection
High efficiency operation
Compact size for space-constrained designs
Adjustable switching frequency for flexible system design
Robust protection features for reliable performance
The SC1104AISTRT is packaged in an 8-pin SOIC (Small Outline Integrated Circuit) package with a width of 0.154" (3.90mm).
The SC1104AISTRT is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via our website for information on equivalent or alternative models.
Portable electronics
Industrial control systems
Telecom equipment
Automotive applications
The most authoritative datasheet for the SC1104AISTRT is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed product specifications and performance characteristics.
Customers are recommended to obtain quotes for the SC1104AISTRT on our website. Get a Quote or Learn More about this limited-time offer.
POWER SOP7
SC11043CV MICROCOM
SENTECH SOP8
IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
SC1104AISTR SEMTECH
SC1104DG POWER
SC1104DG-TL POWER N
SC1104AIS.TR SEMTECH
SC1104AIS.TRT SEMTECH
PI SOP7
SC1104D1 POWER
SC1103DG-TL POWER
TVS DIODE 5VWM 11.8VC 2DFN
SC1103DG POWER
POWER SOP7
SC1104AIS SEMTECH
PI SOP7
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
SC1104AISTRTSemtech Corporation |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|