English
| Part Number: | CL10C121JB8NCNC |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Samsung Electro-Mechanics |
| Part of Description: | CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 0603 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.007 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Rated | 50V |
| Tolerance | ±5% |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Series | CL |
| Ratings | - |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Lead Style | - |
| Lead Spacing | - |
| Height - Seated (Max) | - |
| Features | - |
| Failure Rate | - |
| Capacitance | 120 pF |
| Applications | General Purpose |




CL10C121JB8NCNC
Y-IC is a quality distributor of Samsung Electro-Mechanics products. We provide customers with the best products and services.
The CL10C121JB8NCNC is a surface mount, multilayer ceramic capacitor (MLCC) in a 0603 (1608 Metric) package. It has a capacitance of 120 pF and a tolerance of ±5%. The rated voltage is 50V, and it has a C0G/NP0 temperature coefficient, allowing it to operate from -55°C to 125°C.
Surface mount, MLCC package
0603 (1608 Metric) size
120 pF capacitance
±5% tolerance
50V rated voltage
C0G/NP0 temperature coefficient
-55°C to 125°C operating temperature range
Reliable and stable performance
Compact size for space-constrained applications
Suitable for a wide range of operating temperatures
Surface mount, MLCC package
0603 (1608 Metric) size
Thickness: 0.035" (0.90mm) maximum
The CL10C121JB8NCNC is an active product. There are equivalent and alternative models available from Samsung Electro-Mechanics. If you need more information, please contact our sales team through our website.
General purpose applications
The most up-to-date datasheet for the CL10C121JB8NCNC is available on our website. We recommend that you download it for the most authoritative information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
CAP CER 14PF 50V C0G/NP0 0603
CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 0603
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0603
CAP CER 13PF 50V C0G/NP0 0603
CAP CER 12PF 50V NP0 0603
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0603
CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 0603
CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 0603
CAP CER 12PF 100V C0G/NP0 0603
CAP CER 130PF 50V C0G/NP0 0603
CAP CER 1200PF 50V C0G/NP0 0603
CL10C110JBCC SAMSUNG
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0603
CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 0603
CAP CER 110PF 50V C0G/NP0 0603
CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 0603
CAP CER 1200PF 50V C0G/NP0 0603
CAP CER 1200PF 50V C0G/NP0 0603
CAP CER 120PF 50V NP0 0603
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
CL10C121JB8NCNCSamsung Electro-Mechanics |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|