English
| Part Number: | M30302FAPGP#U5 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Renesas Electronics Corporation |
| Part of Description: | IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100LFQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $16.5982 |
| 180+ | $6.6228 |
| 540+ | $6.4016 |
| 990+ | $6.2931 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 100-LFQFP (14x14) |
| Speed | 16MHz |
| Series | M16C™ M16C/30 |
| RAM Size | 5K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 96KB (96K x 8) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Package | Tray |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | External |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 85 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Data Converters | A/D 18x10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | M16C/60 |
| Connectivity | I²C, IEBus, UART/USART |
| Base Product Number | M30302 |




M30302FAPGP#U5
Renesas Electronics Corporation. Y-IC is a quality distributor of Renesas products and will provide customers with the best products and services.
The M30302FAPGP#U5 is a 16-bit embedded microcontroller from the M16C/30 series, part of the M16C family of microcontrollers from Renesas Electronics Corporation.
16-bit M16C/60 core processor
16MHz clock speed
I2C, IEBus, and UART/USART connectivity
Peripherals including DMA, POR, PWM, and WDT
85 I/O pins
96KB FLASH program memory
4KB EEPROM
5KB RAM
2.7V to 5.5V supply voltage
18x 10-bit A/D converters
External oscillator type
-20°C to 85°C operating temperature range
Surface mount 100-LFQFP (14x14) package
High-performance 16-bit microcontroller core
Flexible peripheral set for diverse embedded applications
Wide operating voltage and temperature range
Extensive on-chip memory and I/O for enhanced system integration
The M30302FAPGP#U5 is packaged in a 100-LFQFP (14x14) surface mount package.
The M30302FAPGP#U5 is an obsolete product. Customers are advised to contact our sales team via the Y-IC website for information on equivalent or alternative models.
Industrial control systems
Automotive electronics
Home appliances
General-purpose embedded systems
The most authoritative datasheet for the M30302FAPGP#U5 is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for complete technical details.
Customers are recommended to obtain quotes for the M30302FAPGP#U5 on the Y-IC website. Get a quote, learn more, or take advantage of our limited time offer.
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100QFP
M30302FEPFP RENESAS
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100QFP
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100LFQFP
IC MCU 16BIT 128KB FLSH 100LFQFP
RENESAS TQFP
M30300SAGPC U5 RENESAS
RENESAS QFP
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
M30302FAPGP MITSUBISHI
IC MCU 16BIT 128KB FLSH 100LFQFP
RENESAS QFP
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100LFQFP
RENESAS QFP
RENESAS QFP
IC MCU 16BIT 128KB FLSH 100LFQFP
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
IC MCU 16BIT 128KB FLSH 100LFQFP
RENESAS QFP
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100LFQFP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
M30302FAPGP#U5Renesas Electronics America Inc |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|