English
| Part Number: | FM25C160B-GA |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Cypress Semiconductor |
| Part of Description: | IC FRAM 16K SPI 15MHZ 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $3.58 |
| 194+ | $1.4286 |
| 485+ | $1.3803 |
| 970+ | $1.3575 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | - |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Technology | FRAM (Ferroelectric RAM) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Standard Package | 194 |
| Series | F-RAM™ |
| Part Status | Obsolete |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | 428-3205 FM25C160BGA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 16Kb (2K x 8) |
| Memory Interface | SPI |
| Memory Format | FRAM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | FRAM (Ferroelectric RAM) Memory IC 16Kb (2K x 8) SPI 15MHz 8-SOIC |
| Clock Frequency | 15MHz |
| Base Part Number | FM25C160 |




FM25C160B-GA
Cypress Semiconductor. Y-IC is a quality distributor of Cypress Semiconductor products, providing customers with the best products and services.
The FM25C160B-GA is a 16Kb (2K x 8) nonvolatile F-RAM (Ferroelectric Random Access Memory) memory device with a SPI serial interface. It operates at supply voltages from 4.5V to 5.5V and over the industrial temperature range of -40°C to +125°C.
16Kb (2K x 8) of nonvolatile F-RAM memory
SPI serial interface
15MHz maximum clock frequency
4.5V to 5.5V supply voltage
Industrial temperature range: -40°C to +125°C
Nonvolatile memory with unlimited read/write cycles
Fast read and write speeds
Low power consumption
Resistance to shock, vibration, and radiation
The FM25C160B-GA is packaged in an 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) tube.
The FM25C160B-GA is an active product and is not nearing discontinuation. There are no direct equivalent or alternative models available, but customers can contact the Y-IC sales team for more information on similar products.
Industrial automation
Metering and monitoring equipment
Embedded systems
Portable devices
The most authoritative datasheet for the FM25C160B-GA is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed product specifications and performance information.
Customers are recommended to obtain quotes for the FM25C160B-GA on the Y-IC website. Get a quote now to learn more about this product and explore available pricing and purchasing options.
FM25C160-SGTR RAMTRON
CYPRESS SOP8
FM25C160BG CYPRESS
IC FRAM 16KBIT SPI 15MHZ 8SOIC
RAMTRON SOP8
RAMTRON SOP8
FM25C160-GTR RAMTRON
IC FRAM 16KBIT SPI 20MHZ 8SOIC
FRAM SERIAL MEMORY 2KX8
FRAM SERIAL MEMORY 2KX8
RAMTRON SOP8
RAMTRON SOP8
FM25C160-S RAMTRON
CYPRESS SOP-8
RAMTRON SOP8
FM25C160-GA CYPRESS
FM25C160-STR RAMTRON
FM SOP
IC FRAM 16KBIT SPI 20MHZ 8SOIC
RAMTRON SOP8
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
FM25C160B-GACypress Semiconductor |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|