English
| Part Number: | LM25011AMYX |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 10MSOP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $26.76 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.51V |
| Voltage - Output (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 6V |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 10-HVSSOP |
| Series | - |
| Package / Case | 10-PowerTFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | Up to 2MHz |
| Current - Output | 2A |
| Base Product Number | LM25011 |




LM25011AMYX
Texas Instruments
Y-IC is a quality distributor of the Texas Instruments brand, providing customers with the best products and services.
The LM25011AMYX is a 2A, 42V, step-down DC-DC voltage regulator with an adjustable output voltage.
2A output current
42V input voltage range
Adjustable output voltage
Up to 2MHz switching frequency
-40°C to 125°C operating temperature range
Surface mount package
Robust and reliable performance
High efficiency power conversion
Flexible output voltage adjustment
Wide input voltage range
Suitable for a variety of applications
Tape & Reel (TR) packaging
10-PowerTFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) package
Suitable for surface mount applications
The LM25011AMYX is an active product. There are equivalent or alternative models available, but customers should contact our sales team via the website for more detailed information.
Industrial equipment
Telecommunications
Automotive electronics
Consumer electronics
The most authoritative datasheet for the LM25011AMYX is available on our website. Customers are recommended to download it for more detailed product information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote, Learn More, or take advantage of our Limited Time Offer to get the best deal on the LM25011AMYX.
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 10MSOP
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 10MSOP
TI WSON-10
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 10MSOP
IC REG BUCK ADJUSTABLE 1A 10WSON
IC REG BUCK ADJUSTABLE 1A 10WSON
TI MSOP10
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 10MSOP
LM25011AQ1MY NS
IC REG BUCK ADJUSTABLE 1A 10WSON
EVAL BOARD FOR LM25011
LM25011MY TI
TI MSOP10
TI MSOP-10
TI HVSSOP10
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
LM25011AMYXTexas Instruments |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|