English
| Part Number: | PXD20-24S05 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | TDK-Lambda, Inc. |
| Part of Description: | DC DC CONVERTER 5V 20W |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $38.3146 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Isolation | 1.6 kV |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Type | Isolated Module |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
| Series | PXD (20W) |
| Power (Watts) | 20 W |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | 6-DIP Module |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP |
| Efficiency | 89% |
| Current - Output (Max) | 4A |
| Base Product Number | PXD20 |
| Applications | ITE (Commercial) |




PXD20-24S05
Y-IC is a quality distributor of TDK-Lambda brand power supply products. We provide customers with the best products and services.
The PXD20-24S05 is a 20W isolated DC-DC converter module from the TDK-Lambda PXD series. It features a single 5V output with a maximum current of 4A.
Isolated module design
Single 5V output
Maximum output current of 4A
18-36V wide input voltage range
Remote on/off, over-current, over-voltage, and short-circuit protection
High power density in a compact 6-DIP module package
Reliable and efficient performance
Comprehensive protection features
Suitable for a wide range of ITE (commercial) applications
The PXD20-24S05 is packaged in a tube. The module dimensions are 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) with a through-hole mounting type.
The PXD20-24S05 is an active product. Equivalent or alternative models may be available. Please contact our sales team via our website for more information.
Industrial and commercial equipment
Office automation
Telecom and networking infrastructure
Medical devices
Test and measurement instruments
The most authoritative datasheet for the PXD20-24S05 is available on our website. Customers are recommended to download it for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the PXD20-24S05 on our website. Get a quote now or learn more about this limited time offer.
DC DC CONVERTER 5V 20W
DC DC CONVERTER 3.3V 20W
DC DC CONVERTER +/-15V 20W
DC DC CONVERTER 15V 20W
DC DC CONVERTER 5V 20W
DC DC CONVERTER 15V 20W
DC DC CONVERTER +/-15V 20W
DC DC CONVERTER 12V 20W
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
DC DC CONVERTER +/-15V 20W
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
DC DC CONVERTER 12V 20W
DC DC CONVERTER 15V 20W
DC DC CONVERTER 1.8V 20W
DC DC CONVERTER 5V 20W
DC DC CONVERTER 12V 20W
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
DC DC CONVERTER 3.3V 20W
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles
May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
PXD20-24S05TDK-Lambda Americas Inc |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|