English
| Part Number: | F1205S-1WR3 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Mornsun |
| Part of Description: | DC DC CONVERTER 5V 1W |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.1535 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Voltage - Input (Min) | 10.8V |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V |
| Type | Isolated Module |
| Supplier Device Package | - |
| Standard Number | 62368-1 |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm) |
| Series | F_S-1WR3 (1W) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 7-SIP Module, 4 Leads |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (With Derating) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | - |
| Efficiency | 80% |
| Current - Output (Max) | 200mA |
| Control Features | - |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, UL |
| Applications | ITE (Commercial) |




F1205S-1WR3
Y-IC is a quality distributor of the Mornsun brand and we will provide customers with the best products and services.
The F1205S-1WR3 is a 1W isolated DC-DC converter module from Mornsun. It features a single output of 5V and can accept an input voltage range of 10.8V to 13.2V.
Isolated module design
Single 5V output
Input voltage range of 10.8V to 13.2V
Maximum output current of 200mA
Power rating of 1W
Isolation voltage of 3kV
Compact SIP package with small footprint
High isolation voltage for safe operation
Wide operating temperature range of -40°C to 105°C
Efficient conversion with 80% efficiency
Tube packaging
7-SIP module, 4 leads
Size: 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
The F1205S-1WR3 is an active product. There are no direct equivalent or alternative models available. If customers require more information, please contact our sales team via the website.
Information Technology Equipment (ITE)
Commercial applications
The most authoritative datasheet for the F1205S-1WR3 is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote now to learn more about this limited time offer.
IGBT Modules
IGBT Modules
DC DC CONVERTER 5V 1W
IGBT Modules
IGBT Modules
IGBT Modules
IGBT Modules
MORNSUN DIP
IGBT Modules
IGBT Modules
IGBT Modules
DC DC CONVERTER 5V 1W
IGBT Modules
IGBT Modules
MORNSUN DIP
DC DC CONVERTER 5V 2W
CXT SIP4
IGBT Modules
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles
March 31th, 2025
January 24th, 2025
April 26th, 2024
February 6th, 2025
F1205S-1WR3Mornsun America, LLC |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|