English
| Part Number: | B0505MT-1WR4 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Mornsun |
| Part of Description: | DC DC CONVERTER 5V 1W |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $1.407 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Type | Isolated Module |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.35" L x 0.28" W x 0.12" H (9.0mm x 7.0mm x 3.1mm) |
| Series | B_MT-1WR4 (1W) |
| Power (Watts) | 1 W |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | 14-SMD Module, 7 Leads |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | - |
| Efficiency | 85% |
| Current - Output (Max) | 200mA |
| Control Features | - |
| Base Product Number | B0505MT |
| Approval Agency | CB, CE, cURus |
| Applications | ITE (Commercial) |




B0505MT-1WR4
Mornsun America, LLC. Y-IC is a quality distributor of the Mornsun brand and will provide customers with the best products and services.
The B0505MT-1WR4 is an isolated 1W DC-DC converter module from Mornsun. It features a single output of 5V and input voltage range of 4.5V to 5.5V.
Isolated module design
Single 5V output
Input voltage range: 4.5V to 5.5V
Maximum output current: 200mA
Power rating: 1W
Voltage isolation: 3kV
Compact surface mount package
Wide operating temperature range: -40°C to 125°C
High efficiency up to 85%
Regulatory approvals: CB, CE, cURus
The product is available in Cut Tape (CT) and Digi-Reel® packaging. The package dimensions are 0.35" L x 0.28" W x 0.12" H (9.0mm x 7.0mm x 3.1mm).
The B0505MT-1WR4 is an active product. There may be equivalent or alternative models available. Customers are advised to contact the Y-IC sales team for more information.
Information Technology Equipment (ITE)
Commercial applications
The most authoritative datasheet for the B0505MT-1WR4 is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes for the B0505MT-1WR4 on the Y-IC website. Get a Quote, Learn More, or take advantage of our Limited Time Offer.
CXT SIP
B0505S-1W SUNYUAN
DC DC CONVERTER 5V 1W
IGBT Modules
TESLA SIP4
MORNSUN SMD
MORNSUN SIP
B0505LS-W5 SUNYUAN
B0505M-1W MORNSUN
B0505S-1WR2 MORNSUN
B0505S-2W SUNYUAN
MORNSUN SMD
MORNSUN DIP
B0505M-2W/B0505S-1W MORNSUN
B0505M-2W TESLA
DC DC CONVERTER 5V 2W
IGBT Modules
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles
May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
B0505MT-1WR4Mornsun America, LLC |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|