English
| Part Number: | TL431ALP-BP |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micro Commercial Components (MCC) |
| Part of Description: | IC VREF 36V TO92 |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | RoHS Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 36 V |
| Voltage - Input | 2.475V ~ 37V |
| Tolerance | - |
| Temperature Coefficient | - |
| Supplier Device Package | TO-92 |
| Series | - |
| Reference Type | - |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Package | Bulk |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Type | Programmable |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Noise - 10Hz to 10kHz | - |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - Supply | - |
| Current - Output | 100 mA |
| Current - Cathode | 1 mA |
| Base Product Number | TL431 |




UTC SOT-23
IC VREF 36V TO92
IC VREF SHUNT ADJ 1% TO92-3
NXP SOT23
WIINGSHIN SOT-23
TL431AIU1/48H VISHAY
TL431AMSDT NXP
TL431AMFDT+215 NXP
TL431AIYDTR ST
TL431ALT1G LRC
IC VREF SHUNT ADJ 1% TO236AB
TL431AMFDT NXP
IC VREF SHUNT ADJ 1% 8SO
TL431ALT1 WS
NEXPERIA TL431 - ADJUSTABLE PREC
TL431AIY ST
IC VREF SHUNT ADJ 1% TO92-3
TL431AIZ-R HG
IC VREF SHUNT ADJ 1% TO92-3
NXP SOT23
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
TL431ALP-BPMicro Commercial Co |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|