English

| Part Number: | SR1010-AP |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micro Commercial Components (MCC) |
| Part of Description: | Interface |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.067 |
| 10+ | $0.0536 |
| 30+ | $0.0468 |
| 100+ | $0.0419 |
| 500+ | $0.0378 |
| 1000+ | $0.0359 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850 mV @ 1 A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Technology | Schottky |
| Supplier Device Package | DO-41 |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Package | Bulk |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Base Product Number | SR1010 |




DIODE SCHOTTKY 100V 10A DO201AD
IGBT Modules
SR10100CTF CTE
Interface
SR10100CT JF
IGBT Modules
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
10A, 100V, SCHOTTKY RECTIFIER
DIODE SCHOTTKY 100V 10A DO201AD
NXP QFN
IC RF TXRX UWB 3-6G 28QFN
IGBT Modules
IGBT Modules
IGBT Modules
IGBT Modules
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO41
MITSUBISHI New
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles





March 31th, 2025
January 24th, 2025
April 26th, 2024
February 6th, 2025
SR1010-APMicro Commercial Co |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|