English
| Part Number: | MIC37101-3.3YM-TR |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC REG LINEAR 3.3V 1A 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $3.6377 |
| 10+ | $3.1225 |
| 30+ | $2.8171 |
| 100+ | $2.5074 |
| 500+ | $2.3647 |
| 1000+ | $2.3005 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 1A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| PSRR | - |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output | 1A |
| Control Features | Enable |
| Base Product Number | MIC37101 |




MIC37101-3.3YM-TR
Y-IC is a quality distributor of Microchip Technology products, offering customers the best products and services.
The MIC37101-3.3YM-TR is a single-channel, low-dropout (LDO) linear voltage regulator from Microchip Technology. It provides a fixed output voltage of 3.3V and can deliver up to 1A of output current.
Single-channel LDO linear voltage regulator
Fixed output voltage of 3.3V
Output current up to 1A
Voltage dropout of 0.5V at 1A
Enable control feature
Over-current and over-temperature protection
Reliable and efficient power supply solution
Compact surface-mount package
Suitable for a wide range of applications
Tape and reel (TR) packaging
8-pin SOIC (0.154", 3.90mm width) package
Suitable for surface-mount assembly
The MIC37101-3.3YM-TR is an active product.
Equivalent or alternative models are available. Please contact our sales team for more information.
Consumer electronics
Industrial automation
Portable devices
Automotive electronics
The most authoritative datasheet for the MIC37101-3.3YM-TR is available on our website. Customers are recommended to download it for more detailed information.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote or Learn More about this product.
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8SOIC
IC REG LINEAR 3V 1A 8SOIC
IC REG LIN 1A LOW VOLT MICROCAP
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8SOIC
IC REG LINEAR 2.5V 1A 8SOIC
MICREL SOP8
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 8SOIC
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 8SOIC
MIC37101-2.5YM TR MICREL
1 AMP LOW-VOLTAGE MICROCAP LDO
IC REG LINEAR POS ADJ 1A SPAK-5
MICREL SOP8
IC REG LINEAR POS ADJ 1A SPAK-5
IC REG LINEAR 2.5V 1A 8SOIC
MIC37102BRTR MICREL
IC REG LINEAR POS ADJ 1A SPAK-5
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8SOIC
IC REG LINEAR 3V 1A 8SOIC
MIC SOP-8L-
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles




January 31th, 2025
July 10th, 2025
February 11th, 2025
April 27th, 2024
MIC37101-3.3YM-TRMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|