English
| Part Number: | MIC2075-2YM |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.3284 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Voltage - Load | 2.7V ~ 5.5V |
| Switch Type | General Purpose |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | MM8™ |
| Rds On (Typ) | 90mOhm |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| Output Type | N-Channel |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Configuration | High Side |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Slew Rate Controlled, Status Flag |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Base Product Number | MIC2075 |




MIC2075-2YM
Part Number (Mfr. Part)
MIC2075-2YM
Manufacturer
microchip-technology
Y-IC is a quality distributor of Microchip Technology products, providing customers with the best products and services.
The MIC2075-2YM is a high-side power distribution switch designed to provide controlled power distribution in a wide range of applications. It features a high-side N-channel MOSFET output with current limiting, thermal shutdown, and undervoltage lockout protection.
1:1 input-to-output ratio
On/Off interface
Slew rate controlled
Status flag
Current limiting (fixed)
Over-temperature protection
Undervoltage lockout (UVLO)
Robust protection features
Precise power control
Optimized for space-constrained designs
Reliable and efficient power distribution
Tube
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) package
Surface mount
The MIC2075-2YM is an active product.
There are equivalent or alternative models available. Please contact our sales team via our website for more information.
Consumer electronics
Industrial automation
Power management systems
Portable devices
The most authoritative datasheet for the MIC2075-2YM is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a Quote, Learn More, or take advantage of our Limited Time Offer.
SINGLE CHANNEL POWER DISTRIBUTIO
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8MSOP
POWER DISTRIBUTION SWITCH
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8SOIC
MIC SOP8
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8MSOP
MIC2075YMM MICREL
MICRO MSOP8
MICREL MSOP8
MIC2075YM MIC
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8SOIC
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8MSOP
MICREL SOP8
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8SOIC
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8MSOP
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8MSOP
SINGLE CHANNEL POWER DISTRIBUTIO
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8SOIC
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8MSOP
MICREL SOP8
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
MIC2075-2YMMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|