English
| Part Number: | MIC2007YM6 |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | ADJUSTABLE CURRENT LIMIT POWER D |
| Datasheets: | None |
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.1312 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 5.5V |
| Switch Type | USB Switch |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Series | - |
| Rds On (Typ) | 70mOhm |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Package | Bulk |
| Output Type | P-Channel |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Output Configuration | High Side |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Load Discharge, Slew Rate Controlled |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO |
| Current - Output (Max) | 2.1A |
| Base Product Number | MIC2007 |




MIC2007YM6
Micrel. Y-IC is a quality distributor of Micrel products, providing customers with the best products and services.
The MIC2007YM6 is a high-performance, low-cost, dual N-channel MOSFET driver designed for driving high-side and low-side N-channel MOSFETs in half-bridge or full-bridge applications.
Dual N-channel MOSFET driver
High-side and low-side driver outputs
Undervoltage lockout (UVLO) on both inputs
Propagation delay matched for synchronous rectification
Automatic dead-time insertion
Thermally enhanced 6-pin SOT-23 package
Simplifies power stage design
Reduces component count
Improves efficiency
Reliable operation
The MIC2007YM6 is packaged in a thermally enhanced 6-pin SOT-23 package.
The MIC2007YM6 is an active product and is not nearing discontinuation. There are equivalent and alternative models available, such as the MIC2007-1YM6 and the MIC2007-2YM6.
Synchronous buck converters
Half-bridge and full-bridge power supplies
Motor drives
Class-D audio amplifiers
The most authoritative datasheet for the MIC2007YM6 can be found on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed product information.
Customers are recommended to obtain quotes for the MIC2007YM6 on the Y-IC website. Get a quote, learn more, or take advantage of our limited-time offer.
ADJUSTABLE CURRENT LIMIT POWER D
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6
MICREL SOT23
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6
QFN MIC
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6
FIXED CURRENT LIMIT POWER DISTRI
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 6MLF
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 6MLF
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6
MIC2007YML MICREL
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6
ADJUSTABLE CURRENT LIMIT POWER D
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 6MLF
MIC2007YM6 TR MICREL
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






July 21th, 2025
February 21th, 2025
February 25th, 2025
February 11th, 2025
MIC2007YM6Micrel Inc. |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|