English
| Part Number: | ATSAML21J18B-AUT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $53.4599 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V ~ 3.63V |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
| Speed | 48MHz |
| Series | SAM L21J, Functional Safety (FuSa) |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 51 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | - |
| Data Converters | A/D 20x12b; D/A 2x12b |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Connectivity | I²C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART, USB |
| Base Product Number | ATSAML21 |




ATSAML21J18B-AUT
microchip-technology
Y-IC is a quality distributor of Microchip Technology, providing customers with the best products and services.
The ATSAML21J18B-AUT is a 32-bit ARM Cortex-M0+ based microcontroller from Microchip Technology. It features a variety of connectivity options, including I2C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART, and USB, as well as various peripherals such as DMA, POR, PWM, and WDT.
32-bit ARM Cortex-M0+ core
48MHz operating speed
256KB FLASH program memory
32KB RAM
20x 12-bit ADCs and 2x 12-bit DACs
I2C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART, and USB connectivity
DMA, POR, PWM, and WDT peripherals
51 I/O pins
1.62V to 3.63V operating voltage
-40°C to 85°C operating temperature range
Powerful 32-bit ARM Cortex-M0+ core for efficient performance
Extensive connectivity options for diverse applications
Rich peripheral set for enhanced functionality
Wide operating voltage and temperature range for versatile use
Tape & Reel (TR) packaging
64-TQFP (10x10) package
Surface mount
The ATSAML21J18B-AUT is an active product. There are equivalent and alternative models available, such as the ATSAML21J16B-AUT and ATSAML21J15B-AUT. Customers are advised to contact our sales team via the website for more information.
Industrial automation and control
Home and building automation
Wearable and IoT devices
Medical and healthcare equipment
Portable and battery-powered applications
The most authoritative datasheet for the ATSAML21J18B-AUT is available on our website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical information.
Customers are recommended to obtain quotes for the ATSAML21J18B-AUT on our website. Get a quote now to take advantage of our limited-time offer.
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48QFN
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64WLCSP
ATMEL QFP
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48TQFP
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
SAM L22 XPLAINED PRO ATSAML22
MICROCHIP VQFN64
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP
SAM L22 XPLAINED PRO ATSAML22
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64WLCSP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
ATSAML21J18B-AUTMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|