English
| Part Number: | ATSAMC20N17A-ANT |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100TQFP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $8.0881 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) |
| Speed | 48MHz |
| Series | SAM C20 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, WDT |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of I/O | 84 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| EEPROM Size | - |
| Data Converters | A/D 12x12b |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Connectivity | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Base Product Number | ATSAMC20 |




ATSAMC20N17A-ANT
Micrel / Microchip Technology - Y-IC is a quality distributor of Micrel / Microchip Technology products and will provide customers with the best products and services.
ARM Cortex-M0+ SAM C20 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14)
ARM Cortex-M0+ 32-bit Processor Core
48MHz Operating Frequency
128KB (128K x 8) FLASH Program Memory
16KB (16K x 8) RAM
LINbus, SPI, UART/USART Connectivity
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, WDT Peripherals
12-bit 12-channel ADC
Low-power Cortex-M0+ architecture
Robust peripheral set for versatile applications
High performance 32-bit processing
Package: 100-TQFP (14x14)
84 I/O Pins
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA)
Supply Voltage: 2.7V ~ 5.5V
The ATSAMC20N17A-ANT is an active product, with no known plans for discontinuation.
Alternative models available include the ATSAMC21J18A-AUT and ATSAMC21J18B-AUT. Customers can contact our sales team for more information.
Industrial control
IoT devices
Portable electronics
Home automation
The most up-to-date datasheet for the ATSAMC20N17A-ANT is available on the Y-IC website. Customers are recommended to download the datasheet for detailed technical specifications.
Customers are recommended to obtain quotes for the ATSAMC20N17A-ANT on the Y-IC website. Get a Quote or Learn More about this product and the limited time offer.
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32VQFN
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 56WLCSP
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32QFN
ATSAMC20J18A-AUTES ATMEL
SAM C21 XPLAINED PRO ATSAMC21
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP
ATMEL TQFP-32
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32TQFP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 56WLCSP
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
ATSAMC20N17A-ANTMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|