English
| Part Number: | 25LC640A-I/P |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC EEPROM 64KBIT SPI 10MHZ 8DIP |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | ROHS3 Compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
| Quantity | Unit Price |
|---|---|
| 1+ | $0.5016 |
| 10+ | $0.4074 |
| 30+ | $0.361 |
| 100+ | $0.3088 |
| 500+ | $0.2813 |
| 1000+ | $0.2668 |
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | 5ms |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Technology | EEPROM |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Series | - |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Mounting Type | Through Hole |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 64Kbit |
| Memory Organization | 8K x 8 |
| Memory Interface | SPI |
| Memory Format | EEPROM |
| Clock Frequency | 10 MHz |
| Base Product Number | 25LC640 |




25LC640A-I/P
Microchip Technology. Y-IC is a quality distributor of Microchip Technology products and will provide customers with the best products and services.
The 25LC640A-I/P is a 64Kbit (8K x 8) serial electrically erasable programmable read-only memory (EEPROM) with SPI interface.
64Kbit (8K x 8) EEPROM memory
SPI interface
10 MHz clock frequency
5ms write cycle time
2.5V to 5.5V supply voltage
Wide operating temperature range of -40°C to 85°C
Reliable non-volatile memory storage
Low power consumption
Straightforward SPI interface for easy integration
Tube packaging
8-DIP (0.300", 7.62mm) through-hole package
8-PDIP package
The 25LC640A-I/P is an active product
Equivalent or alternative models are available, please contact our sales team via the website for more information
Industrial and consumer electronics
Embedded systems
Data logging and configuration storage
The most authoritative datasheet for the 25LC640A-I/P is available on our website. Customers are recommended to download it.
Customers are recommended to obtain quotes on our website. Get a quote now to take advantage of this limited-time offer.
IC EEPROM 64KBIT SPI 5MHZ 8SOIC
IC EEPROM 64KBIT SPI 8TSSOP
IC EEPROM 64KBIT SPI 10MHZ 8MSOP
IC EEPROM 64KBIT SPI 10MHZ 8DIP
IC EEPROM 64KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
IC EEPROM 64KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
IC EEPROM 64KBIT SPI 8TSSOP
IC EEPROM 64KBIT SPI 10MHZ 8TDFN
IC EEPROM 64KBIT SPI 2MHZ DIE
IC EEPROM 64KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
MICROCHIP TSSOP-8
IC EEPROM 64KBIT SPI 10MHZ 8MSOP
IC EEPROM 64KBIT SPI 8TSSOP
IC EEPROM 64KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
IC EEPROM 64KBIT SPI 2MHZ DIE
IC EEPROM 64KBIT SPI 10MHZ 8MSOP
IC EEPROM 64KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles







May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
25LC640A-I/PMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|