English
| Part Number: | 24LC024H-E/SN16KVAO |
|---|---|
| Manufacturer/Brand: | Micrel / Microchip Technology |
| Part of Description: | IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8SOIC |
| Datasheets: |
|
| RoHs Status: | Lead free / RoHs compliant |
| Payment: | PayPal / Credit Card / T/T |
| Shipment Way: | DHL / Fedex / TNT / UPS / EMS |
| Share: |
Ship From: Hong Kong
Online RFQ submissions: Fast responses, Better prices!
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Write Cycle Time - Word, Page | 5ms |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Technology | EEPROM |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Size | 2Kbit |
| Memory Organization | 256 x 8 |
| Memory Interface | I²C |
| Memory Format | EEPROM |
| Clock Frequency | 1 MHz |
| Base Product Number | 24LC024H |
| Access Time | 400 ns |




IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8TDFN
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DIP
IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8MSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8TSSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8DIP
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8SOIC
IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8TSSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8MSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
24LC024/PH5A MICROCH
IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8SOIC
IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8SOIC
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8DIP
IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8TDFN
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8MSOP
IC EEPROM 2KBIT I2C 1MHZ 8TSSOP
May 12th, 2026
May 8th, 2026
April 28th, 2026
April 20th, 2026
April 17th, 2026
April 8th, 2026
March 31th, 2026
March 23th, 2026
March 20th, 2026
March 9th, 2026
March 4th, 2026
February 28th, 2026
February 3th, 2026
January 28th, 2026
January 19th, 2026
January 16th, 2026
January 9th, 2026
December 29th, 2025
December 25th, 2025
December 17th, 2025
December 10th, 2025
December 4th, 2025
November 25th, 2025
November 20th, 2025
November 11th, 2025
November 3th, 2025
October 30th, 2025
October 22th, 2025
October 16th, 2025
October 9th, 2025
September 28th, 2025
September 17th, 2025
September 9th, 2025
September 1th, 2025
August 25th, 2025
August 20th, 2025
July 3th, 2025
December 18th, 2024
June 21th, 2023
April 27th, 2023
July 1th, 2022
March 4th, 2021
September 10th, 2020
January 23th, 2020
0 Articles






May 21th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
May 20th, 2026
24LC024H-E/SN16KVAOMicrochip Technology |
Quantity*
|
Target Price(USD)
|